"Proszę zaopiekować się tym niedźwiadkiem. Dziękuję". Na stacji Paddington w Londynie pojawia się mały zagubiony niedźwiadek. Z doczepioną karteczką tej treści. W polskich księgarniach ukazało się nowe wydanie "Paddingtona" Michaela Bonda.

Miś urodził się w Peru, w Anglii znalazł się dziwnym trafem. Paddington przypadkowo wpada na państwa Brown, którzy zabierają go do siebie. Miś szybko zostaje nowym członkiem rodziny, a jego zdumiewające pomysły sprawiają, że nikt nie będzie się nudzić! Paddington da sobie radę z każdym problemem, zawsze jest czarujący i uprzejmy, a w kieszeni ma kanapkę z marmoladą na czarną godzinę. Czy będzie umiał przyzwyczaić się do wielkiego miasta? Jakie przygody go spotkają? I kto zostanie najlepszym przyjacielem niedźwiadka? Wydawnictw Znak Emotikon przygotowało właśnie nową wersję książki.

Postać misia Paddingtona pierwszy raz pojawiła się w wydanej 13 października 1958 roku książce "Miś zwany Paddington". Od tego czasu wystąpił on w 14 książkach, które zostały przetłumaczone na 40 języków i sprzedały się łącznie w 35 mln egzemplarzy. Michael Bond nigdy nie myślał o tworzeniu dla dzieci. Pracował jako operator kamery dla telewizji BBC. 24 grudnia 1956 roku kupił swojej żonie pluszowego misia w prezencie świątecznym i wówczas zrodził się pomysł napisania krótkich opowiadań o niedźwiadku, który przybył do Londynu z dalekiego Peru. Z kilku opowiadań powstała pierwsza książka, a po niej kolejne, które kontynuowały dzieje niesfornego Paddingtona i rodzinki Brownów, która o przygarnęła. Z czasem Bond zrezygnował z pracy w BBC i poświęcił cały swój czas tworzeniu powieści o Paddingtonie. W 1997 roku został uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury dziecięcej.

Paddington opanował Londyn. Przy okazji premiery filmu o misiu - w Museum of London jest wystawa mu poświęcona. Paddingtony zostały zaprojektowane przez artystów, ale posągi zaprojektowały też gwiazdy - m.in Nicole Kidman, David Beckham, Liam Gallagher, Kate Moss, Benedict Cumberbatch, Michael Sheen czy Michael Bond, pomysłodawca postaci Misia. "Szlak misia Paddingtona" został wymyślony, by przywrócić popularność tej niemal klasycznej już postaci literatury dziecięcej i jednocześnie promować wchodzący na ekrany kin pierwszy pełnometrażowy film, którego bohaterem jest niedźwiadek andyjski.

Część rzeźb Paddingtona stanęło w okolicach stacji metra Paddington, od której pochodzi imię bohatera. Pozostałe znalazły miejsce w charakterystycznych punktach Londynu, m.in. na Trafalgar Square, przy Downing Street (siedziba brytyjskiego premiera), przed siedzibą brytyjskiego parlamentu, w Greenwich, przy słynnym teatrze Globe czy na lotnisku Heathrow. Rzeźby zdobić będą ulice Londynu do końca roku, po czym zostaną zlicytowane, a dochód z aukcji zostanie przekazany dla fundacji NSPCC, zajmującej się zwalczaniem i zapobieganiem wykorzystywania dzieci.

Choć Paddington jest jedną z najbardziej znanych brytyjskich postaci literatury dziecięcej, to mało kto wie, że w powstaniu zabawki przedstawiającej misia niebagatelną rolę odegrał popularny także w Polsce prezenter programu motoryzacyjnego "Top Gear" Jeremy Clarkson. W 1971 roku matka przyszłego dziennikarza motoryzacyjnego zaprojektowała pluszaka jako prezent gwiazdkowy dla swojego syna i jego siostry. Jej firma, Gabrielle Designs, jako pierwsza wprowadziła też misia do sprzedaży.

10 książek rozdaliśmy już naszym słuchaczom. Ze szczęśliwcami skontaktujemy się mailowo. Dziękujemy za wszystkie Wasze wpisy.