Kto tak naprawdę stworzył dzieła przypisywane Williamowi Szekspirowi? Jedną z możliwych odpowiedzi przedstawia "Anonimus". Film skupia się na czasach, gdy skandaliczne intrygi polityczne, zakazane romanse na królewskim dworze oraz podstępy chciwej szlachty były tematem dramatów prezentowanych w jednym z najbardziej nieoczekiwanych miejsc, czyli na londyńskich deskach teatralnych. W filmie w reżyserii Rolanda Emmericha w rolach głównych wystąpili Rhys Ifans i pięciokrotnie nominowana do Oscara Vanessa Redgrave.

Sprawa Szekspira jako autora klasycznych dzieł stanowi temat dyskusji już od ponad stu lat. Czy w rzeczywistości to właśnie bard ze Stratford jest geniuszem, który stoi za tragicznym życiem Hamleta, pełną żaru miłością Romea czy palącym poczuciem winy Lady Makbet? Do tej pory nie pojawiły się wiążące dowody popierające którąś z teorii.

Tym, co mnie zaintrygowało, nie była tylko sprawa tego, że Szekspir nie napisał klasycznych dramatów - podkreśla Emmerich. Ten temat stworzył miejsce dla mnóstwa dodatkowych wątków. Mogliśmy przyjrzeć się procesowi powstawania twórczego żaru i eksploatować związki między sztuką i polityką - czy pióro jest rzeczywiście potężniejsze od szpady - dodaje reżyser.

Największym wyzwaniem dla scenografa Sebastiana Krawinkela było odtworzenie teatrów Rose i Globe. Na potrzeby filmu, oba teatry zostały wybudowane w jednym studio. Bardzo istotne dla tego filmu były także efekty wizualne. Emmerich zamierzał pokazać elżbietańską Anglię w sposób, jakiego wcześniej nie oglądano na ekranie.

Elżbietańska Anglia jest jednym z wymarzonych okresów dla kostiumografa - podkreśla autorka strojów Lisa Christl. W swojej pracowni Christl i jej zespół uszyli ręcznie ponad trzysta kostiumów. Od szytych na miarę sukien Elżbiety, po stroje dla statystów znajdujących się w tłumie przed teatrem. Christl wykonała także wszystkie dodatki dla królowej Elżbiety, łącznie z biżuterią, pończochami i butami. Film "Anonimus" debiutuje dziś w polskich kinach.