Osiemnaście filmów powalczy o statuetkę Złotego Niedźwiedzia na 62. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Polskich akcentów zabraknie w konkursie głównym, ale pojawią się w innych sekcjach. Festiwal rozpocznie się 9 lutego i potrwa dziesięć dni.

Z ponad 6 tys. filmów zgłoszonych na festiwal do programu wybrano 395 obrazów. W głównym programie pokazane zostaną 23 filmy, w tym pięć poza konkurencją. 19 obrazów będzie mieć w Berlinie swoje światowe premiery.

Jak poinformował dyrektor Berlinale Dieter Kosslick, wiodący motyw tegorocznego Berlinale to "różnego rodzaju przełomy" - zarówno w dziejach państw i społeczeństw, jak i przełomy osobiste. Na festiwalu pokazane zostaną m.in. filmy dokumentalne na temat zeszłorocznej "arabskiej wiosny" oraz katastrofy w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima.

O Złotego Niedźwiedzia walczyć będzie m.in. kanadyjski obraz "Rebelle" w reż. Kima Nguyena, którego akcja rozgrywa się w Kongu i opowiada o losach dziewczynki, wcielonej do wojska. Z kolei węgierski reżyser Benedek Fliegauf w filmie "Just The Wind" porusza temat rasistowskich ataków na Romów na Węgrzech.

Główny program festiwalu otworzy francuski obraz "Les adieux a la Reine" w reżyserii Benoit Jacquota, który opowiada o pierwszych godzinach rewolucji francuskiej w 1789 r. - ale z perspektywy Wersalu i królowej Marii Antoniny (w tej roli Diane Kruger). Poza konkurencją pokazany zostanie m.in. amerykański film Stephena Daldry'a pt. "Extremely Loud And Incredibly Close" z Sandrą Bullock i Tomem Hanksem.

Polskie akcenty na Berlinale

Niestety w konkursie nie mamy nic z Polski, ale jestem dobrej myśli, że niedługo polskie filmy znów znajdą się w programie konkursowym. Polska jeszcze nie zginęła - powiedział Kosslick. Dodał jednak, że ważnym polskim akcentem będzie najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej pt. "Sponsoring" z francuską aktorką Juliette Binoche. Obraz ten otworzy sekcję "Panorama Special" w drugim dniu festiwalu. Opowiada on historię dziennikarki Anny (w tej roli Binoche), która przygotowuje artykuł na temat prostytucji wśród studentek. W trakcie pracy poznaje dwie sprzedające swoje ciała dziewczyny, Charlotte (Anais Demoustier) i Alicję (gra ją Polka Joanna Kulig). "Sponsoring" jest wspólną produkcją Polski, Francji i Niemiec. Był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Drugi polski akcent na tegorocznym Berlinale to film "Sekret" w reżyserii Przemysława Wojcieszka. Zostanie on pokazany w ramach sekcji Forum.

W tym roku na festiwal do Berlina ponownie przyjedzie wiele gwiazd światowego kina, w tym amerykańska aktorka Meryl Streep, która odbierze Nagrodę Honorową za dorobek życia. Na czerwonym dywanie pojawią się też Angelina Jolie, która zaprezentuje swój reżyserski debiut "In The Land Of Blood And Honey", Uma Thurman, Keanu Reeves, Isabelle Huppert, Robert Pattison czy Shah Rukh Khan.

Jury festiwalu przewodniczyć będzie w tym roku brytyjski reżyser Mike Leigh.