Umberto Eco i nobliści Seamus Heaney i Tomas Tranströmer zostali poinformowani o pogrzebie Wisławy Szymborskiej w Krakowie. Niewykluczone, że słynni pisarze towarzyszyć będą w ostatniej drodze polskiej poetki. Pogrzeb odbędzie się w czwartek w południe.

Zobacz również:

Do Krakowa przyjadą poeci: Ewa Lipska, Julia Hartwig i Adam Zagajewski. Będą także: tłumacz wierszy Szymborskiej Anders Bodegard i litewski pisarz Tomas Venclova. Organizatorzy pogrzebu oceniają, że na cmentarzu może pojawić się nawet 10 tysięcy osób.

Sama ceremonia pogrzebowa będzie bardzo skromna. Urna z prochami poetki zostanie odprowadzona z Domu Pożegnań do rodzinnego grobu, tam gdzie leżą jej rodzice i siostra. Zgodnie z wolą poetki pogrzeb będzie miał charakter świecki.

Osoby, które zechcą towarzyszyć noblistce w "ostatniej drodze" proszone są o nieprzynoszenie kwiatów - pani Wisława Szymborska - zdaniem jej najbliższych przyjaciół - wolałaby aby pieniądze zamiast na kwiaty przeznaczyć na działalność wybranego hospicjum.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zapowiadał wcześniej, że miasto przejmuje na siebie wszelkie sprawy związane z organizacją pogrzebu.

Swoją obecność na pogrzebie potwierdzili prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk.

Utrudnienia w ruchu w związku z pogrzebem Wisławy Szymborskiej:

- zakaz zatrzymywania się w godzinach 8-15 na ulicach: Prandoty, Rakowickiej (na odcinku pomiędzy Lubomirskiego a Prandoty), Olszańskiej (na odcinku pomiędzy Beliny-Prażmowskiego a Rakowicką) i Grochowskiej (na odcinku pomiędzy Beliny-Prażmowskiego a Rakowicką),

- zakaz ruchu samochodów na podanych odcinkach około godziny 9:30 (na ul. Olszańskiej możliwy będzie dojazd do parkingu),

- wstrzymanie ruchu komunikacji miejskiej na ul. Rakowickiej od godziny 11. W tym czasie tramwaj numer 2 będzie kursował tylko do pętli Wieczysta,

- w przypadku konieczności zamknięcia skrzyżowania ul. Grochowskiej z ul. Beliny-Prażmowskiego autobusy linii 124, 424 i 184 będą kierowane na trasę objazdową przez ul. Brodowicza.

- dojazd taksówek do Cmentarza Rakowickiego możliwy będzie od ul. Olszańskiej.

Przywrócenie normalnego ruchu planowane jest po zakończeniu uroczystości około godziny 14.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku w swoim domu w Krakowie. Miała 89 lat. Długo chorowała na raka płuc. Była jedną z najwybitniejszych polskich poetek, eseistką, krytykiem literackim, tłumaczem, filozofem. Wielokrotnie nagradzano ją i w Polsce, i za granicą. W 1996 roku otrzymała najbardziej prestiżowe literackie wyróżnienie - Nagrodę Nobla.