Strażakom udało się opanować pożar 40 hektarów lasu i pól w Lipsku na południu Mazowsza. Dogaszanie może potrwać nawet do rana. W akcji uczestniczyło ponad 100 strażaków i dwa samoloty gaśnicze.

Był to tak zwany pożar wierzchołkowy, przenoszący się na kolejne drzewa - najtrudniejszy do opanowania, zwłaszcza przy wysokiej temperaturze.

Na ziemi z płomieniami walczyło kilkudziesięciu strażaków, łącznie z ponad 20 zastępów. Z powietrza ogień gasiły dwa samoloty. Każdy z nich jednorazowo spuszczał na płonący las 2,5 tysiąca litrów wody.

Uwaga na najwyższy stopień zagrożenia pożarowego!

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego lasów obejmuje województwa warmińsko-mazurskie, łódzkie, świętokrzyskie, opolskie, małopolskie i podkarpackie oraz dużą część mazowieckiego. Średnie zagrożenie notowane jest w woj. pomorskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i śląskim.

W południowo-wschodniej części woj. wielkopolskiego obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia, w części północnej i południowej - średni, a w centralnej i zachodniej - mały. W woj. zachodniopomorskim i lubuskim nie ma zagrożenia, lub jest małe.

W związku z warunkami pogodowymi sytuacja w lasach może się pogarszać. Poprawi się dopiero po obniżeniu temperatury powietrza i wystąpieniu opadów.

Leśnicy apelują o ostrożność w lesie i nieużywania otwartego ognia. Proszą o stosowanie się do poleceń straży leśnej oraz przestrzeganie zakazów wstępu do lasu, które mogą być wprowadzanie lokalnie w poszczególnych nadleśnictwach