Głowa rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II nie żyje - podała agencja TASS. Zwierzchnictwo nad cerkwią prawosławną sprawował od 18 lat. Znany był z niechęci do Kościoła katolickiego i Zachodu.

Aleksy II (właściwie Aleksy Rydygier) urodził się w 1929 roku w Tallinie. Ukończył Leningradzkie Seminarium Duchowne oraz Leningradzką Akademię Duchowną. W 1950 roku otrzymał wyższe święcenia kapłańskie i został mianowany proboszczem parafii w Jychwi w Estonii.

Od 1957 roku pracował w Soborze Zaśnięcia Matki Bożej w Tartu. Po czterech latach przyjął święcenia mnisze. Tego samego roku został mianowany biskupem tallińskim i estońskim. Trzy lata później otrzymał tytuł arcybiskupa, a w 1968 roku – metropolity.

Na stanowisko patriarchy Moskwy i Wszechrusi został wybrany 7 lipca 1990 roku. Jego intronizacja odbyła się w moskiewskim Soborze Bogojawleńskim.

Kto następcą?

Od lat uważa się w Moskwie, że naturalnym następcą Aleksego Drugiego będzie metropolita

smoleński i kaliningradzki – Kirył. To charyzmatyczna gwiazda mediów, i utalentowany biznesmen. Na początku lat 90. okazał się tak skuteczny w nowym kapitalistycznym świecie, że dorobił się nawet prywatnego samolotu. Metropolita Kirył jest tak nowoczesny, że nie tylko pojawia się w telewizji, ale i doskonale radzi sobie na scenie podczas rockowego koncertu.

Zmian w polityce cerkwi oczekiwać raczej nie należy, to właśnie Kirył odpowiadał za stosunki zewnętrzne cerkwi, a ostatnio najważniejszą sprawą dla Moskwy było zachowanie i utrzymanie zwierzchnictwa nad prawosławiem na Ukrainie.