Wybrać się z rodziną na narty w Alpy, czy wyremontować mieszkanie? Niektórzy z nas stają właśnie przed takim wyborem. Co sprawia, że decydujemy się na taki, czy inny wybór? Okazuje się, że nasza decyzja może wiązać się z poziomem neuroprzekaźnika, dopaminy, w naszym mózgu. Przekonują o tym wyniki badań naukowców z Instytutu Neurologii University College w Londynie.

Dopamina, zwana hormonem szczęścia, wpływa na nasze oczekiwania i tym samym może przechylić naszą opinię na korzyść jednej lub drugiej możliwości. Wzrost poziomu dopaminy sprawia, że bardziej niecierpliwie domagamy się przyjemności i co za tym idzie skłaniamy się do decyzji, które dadzą nam większe szanse na zaspokojenie tych oczekiwań.

Co istotne, medycyna zna i stosuje w leczeniu niektórych chorób substancje, które nasilają działanie dopaminy. Naukowcy z Londynu udowodnili w testach na ponad 60 osobach, że stosowanie tych leków może diametralnie zmienić podejmowane przez nie decyzje. Posłuchaj relacji dziennikarza RMF FM Grzegorza Jasińskiego: