Włoch i Polka zostali skazani przez sąd w Foggii za zmuszanie polskich obywateli do niewolniczej pracy w gospodarstwach rolnych. Oskarżeni dostali wyroki 9 lat oraz 8,5 roku więzienia.

Wyrok przed sądem w Foggii zapadł 16 kwietnia, ale dopiero teraz informacje o nim przedostały się do mediów.

To sądowy finał procederu oszukiwania i maltretowania obywateli polskich przez nieuczciwych pośredników oferujących pracę w rolnictwie w Apulii. Ludzie ci koczowali w fatalnych warunkach i otrzymywali głodowe zarobki za wielogodzinną pracę, która według sądu była niewolnicza. Polacy poddawani byli różnego rodzaju szykanom przez rodaków, pobierano od nich haracze. Dochodziło do przypadków gwałtów na kobietach i bicia w odwecie za próby buntu.

Skazany na 9 lat więzienia Włoch to właściciel gospodarstwa rolnego, który korzystał z pracy Polaków, a Polka to jego przyjaciółka, zamieszana w cały proceder. Inny Polak, który zasiadał z nimi na ławie oskarżonych, został uniewinniony.

W lutym 2008 roku na kary więzienia skazano w tej samej sprawie w Bari kilkunastu polskich obywateli. Wszyscy oni byli sądzeni w tzw. trybie przyspieszonym, gdyż z takiego prawa skorzystali. Trójka oskarżonych, która była sądzona w Foggii, z tego prawa nie skorzystała.

Za ważny aspekt finału tej sprawy uważa się to, że wyrok więzienia otrzymał także obywatel włoski - jedyny Włoch, któremu postawiono zarzuty.