​Decyzja amerykańskiego producenta szkła Guardian Industries Co. o budowie drugiej fabryki szkła w Polsce jest kolejnym dowodem atrakcyjności Polski dla inwestorów - powiedział w piątek wieczorem wicepremier Mateusz Morawiecki w waszyngtońskim Narodowym Klubie Prasy.

​Decyzja amerykańskiego producenta szkła Guardian Industries Co. o budowie drugiej fabryki szkła w Polsce jest kolejnym dowodem atrakcyjności Polski dla inwestorów - powiedział w piątek wieczorem wicepremier Mateusz Morawiecki w waszyngtońskim Narodowym Klubie Prasy.
Mateusz Morawiecki /Paweł Supernak /PAP

Kolejne przedsięwzięcie Guardian Industries Co. w Polsce "jest potwierdzeniem, jak dobrą opinię ma Polska i jej pracownicy wśród zagranicznych inwestorów" - powiedział Morawiecki na konferencji prasowej. 

Od początku roku, zgodnie z danymi Eurostatu, w Polsce przybyło 223 tys. miejsc pracy w przemyśle na 354 tys. w całej Unii Europejskiej.

Oznacza to, że dwa na trzy nowe stanowiska przy produkcji powstały u nas
- podkreślił wicepremier. Morawiecki przybył do Waszyngtonu na doroczną sesję Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. 

Guardian Industries Co. zainwestuje 200 mln. euro w budowę drugiej swojej fabryki szkła w Częstochowie, w obrębie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Inwestycja pozwoli na zwiększenie zatrudnienia w obu fabrykach szkła Guardian Industries w Częstochowie do ponad 500 osób - powiedział w rozmowie z PAP Robert Joyce, wiceprezes Guardian Industries. 

Morawiecki spotkał się z prezesem Banku Światowego

Wicepremier Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek z prezesem Banku Światowego Jimem Yongiem Kimem. Spotkanie miało miejsce w kuluarach kończącej się w sobotę jesiennej sesji Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie.
Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, omawiając podczas konferencji prasowej w piątek swoje spotkanie z prezesem BŚ, nazwał je "wyjątkowo owocnym, wyjątkowo dobrym, ponieważ dotyczyło 'odpowiedzialnego rozwoju'".

Widać wyraźnie, że myślenie Banku Światowego w dziedzinie likwidacji nierówności i odpowiedzialnego rozwoju, spójności i solidarności społecznej idzie właśnie wzdłuż takich alejek, wzdłuż których my się także poruszamy - powiedział polski polityk po pierwszym dniu swoich spotkań w kuluarach jesiennego zgromadzenia BŚ i MFW w Waszyngtonie.

Mogę powiedzieć, że moja rozmowa z prezesem Banku Światowego wskazuje, że nasz kierunek rozwoju społecznego jest nie tylko akceptowany, ale muszę powiedzieć, że został postawiony przez prezesa Banku Światowego za wzór dla wielu innych państw w Ameryce Łacińskiej i w Europie Środkowej - powiedział Morawiecki.

Oprócz spotkania z prezesem BŚ, Morawiecki przeprowadził rozmowy także z innymi wysokiej rangi urzędnikami Banku Światowego i MFW, w tym z prezesem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) Jinem Liqunem oraz z Poulem Thomsenem, szefem Wydziału ds. Europejskich MFW.

Wieczorem wicepremier Morawiecki przed spotkaniem z korespondentami polskich mediów był gościem Amerykańsko-Polskiej Rady Biznesu (US-Poland Business Council), lobby skupiającego najważniejszych amerykańskich inwestorów w Polsce.

(ph)