​Szef MSZ Witold Waszczykowski zakończył oficjalną wizytę w Waszyngtonie złożoną na zaproszenie sekretarza stanu USA. Najważniejszym punktem wizyty polskiego ministra były rozmowy z amerykańskim sekretarzem stanu Rexem Tillersonem. W ich trakcie Waszczykowski poruszył m. in. "nieśmiertelną" sprawę zniesienia wiz dla Polaków, łącząc te kwestię z rozwojem współpracy gospodarczej. W związku z tym Polska w tym roku otworzy dwa kolejne konsulaty w Stanach Zjednoczonych.

​Szef MSZ Witold Waszczykowski zakończył oficjalną wizytę w Waszyngtonie złożoną na zaproszenie sekretarza stanu USA. Najważniejszym punktem wizyty polskiego ministra były rozmowy z amerykańskim sekretarzem stanu Rexem Tillersonem. W ich trakcie Waszczykowski poruszył m. in. "nieśmiertelną" sprawę zniesienia wiz dla Polaków, łącząc te kwestię z rozwojem współpracy gospodarczej. W związku z tym Polska w tym roku otworzy dwa kolejne konsulaty w Stanach Zjednoczonych.
Witold Waszczykowski i Rex Tillerson /Tasos Katopodis /PAP/EPA

W prawie godzinnej rozmowie dominowały tematy związane z bezpieczeństwem zbiorowym zarówno w najbliższym regionie Polski, jak i na świecie - powiedział Waszczykowski. Wśród tematów wymienił też zagadnienia związane z dwustronną współpracą gospodarczą, bezpieczeństwem energetycznym. Ponadto omówiono, "sprawy stosunków bilateralnych, jak omówienie przyszłych wizyt".

Było to pierwsze oficjalne spotkanie obu czołowych dyplomatów Polski i USA oraz najwyższe rangą rozmowy polsko-amerykańskie od zaprzysiężenia Donalda Trumpa na 45. prezydenta USA.

Apel o wsparcie ws. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej

Waszczykowski podczas rozmów z szefem amerykańskiej dyplomacji poruszył także sprawę katastrofy smoleńskiej oraz zwrotu przez władze Federacji Rosyjskiej wraku polskiego samolotu rządowego Tu-154.

Polski minister podkreślił, że Polskę interesuje wszelkie wsparcie w wysiłkach zmierzających do wyjaśnienia tragedii smoleńskiej: Pomoc techniczna, pomoc w śledztwie, pomoc polityczna w postaci wywierania presji na Rosję, jak i pomoc prawna, ponieważ jeśli w dalszym ciągu nie będzie współpracy ze strony rosyjskiej, Polska zamierza złożyć skargę do Trybunału Międzynarodowego (Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości - PAP).

Mimo zapewnień Tillersona, że "wiele spraw związanych z katastrofą smoleńską zostało przekazanych stronie polskiej przez poprzednią administrację (Baracka Obamy - PAP)", Waszczykowski wyraził nadzieję, że obecny szef dyplomacji USA i nowa republikańska administracja prezydenta Donalda Trumpa "spojrzą na tę sprawę świeżym okiem".

Poruszono "nieśmiertelną" sprawę wiz

Minister Waszczykowski poruszył także "nieśmiertelną" w stosunkach polsko-amerykańskich kwestię zniesienia wiz dla Polaków podróżujących do Stanów Zjednoczonych.

Szef polskiej dyplomacji wyjaśnił, że kwestia objęcia Polaków programem bezwizowym (Visa Waiver Program) jest związana z rozwojem współpracy gospodarczej między Polską a USA.

Wskazał, że Polska w tym roku otworzy konsulat w Houston w stanie Teksas, w "centrum przemysłu kosmicznego", oraz zamierza otworzyć konsulat w innym dynamicznym ośrodku gospodarczym, w Seattle na Zachodnim Wybrzeżu kraju. Dlatego - zdaniem szefa polskiej dyplomacji - aby pomóc w wymianie gospodarczej, "przydałoby się objąć Polskę" programem bezwizowym.

Co ze spotkaniem prezydentów Polski i USA?

W rozmowie z Tillersonem, minister Waszczykowski wyraził nadzieję, że wkrótce dojdzie do spotkania prezydentów USA i Polski. Wskazał też, że nie brakuje okazji, by w najbliższych tygodniach Tillerson odwiedził Polskę.

Mamy wkrótce spotkanie "trójkąta flanki wschodniej" (NATO), czyli Polski, Rumunii i Turcji. Mamy spotkanie Grupy Wyszehradzkiej, konferencję z państwami bałtyckimi, państwami nordyckimi i spotkanie bukareszteńskiej dziewiątki - wyliczył Waszczykowski.

Plan kontaktów dyplomatycznych na następne tygodnie

Bogaty kalendarz dyplomatycznych kontaktów Polski w najbliższych tygodniach był w czwartek tematem rozmów polskiego ministra dyplomacji z przedstawicielami najważniejszych amerykańskich think tanków.

Placówki te stanowią nie tylko zaplecze intelektualne amerykańskiego rządu i partii politycznych, ale także szkołę i "przechowalnię" kadr rządu federalnego. W samym Waszyngtonie swoje siedziby bądź oddziały ma ponad 50 think tanków.

Waszczykowski przed powrotem do Polski w czwartek spotkał się w ambasadzie RP w Waszyngtonie z przedstawicielami najważniejszych think tanków - od libertariańskiego Cato Institute przez umiarkowane Atlantic Council i Rand Corporation po konserwatywny American Enterprise Institute.

Wśród uczestników spotkania w ambasadzie RP w Waszyngtonie był szef Atlantic Council Jon Huntsman - były przedstawiciel handlowy USA i b. gubernator stanu Utah, który jest najczęściej wymieniany na waszyngtońskiej giełdzie nazwisk jako przyszły ambasador USA w Chinach.

Bezpośrednio przed odlotem do Polski Waszczykowski gościł na obiedzie w konserwatywnej Heritage Foundation. Zdaniem znawców waszyngtońskiej polityki fundacja jest swoistym "gabinetem cieni" administracji Trumpa, mającym olbrzymi wpływ na kształtowanie polityki i decyzji personalnych prezydenta.

"To spotkanie pozwoli nawiązać nam relacje z zapleczem Rady Bezpieczeństwa Narodowego"

Wizyta Waszczykowskiego - jak wskazał rzecznik MSZ Jakub Wawrzyniak - jest "przykładem nasilenia kontaktów władz w Warszawie z nową waszyngtońską administracją Donalda Trumpa". Kontakty te rozpoczęły się w lutym od wizyty prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego.

Minister Waszczykowski już dwukrotnie gościł w USA  - w styczniu w Nowym Jorku, gdzie koordynował zabiegi w celu wyboru Polski na tymczasowego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz w marcu w Waszyngtonie, podczas konferencji Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim.

Między tymi wizytami - przypomniał szef polskiej dyplomacji-sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Maria Anders wielokrotnie rozmawiała z amerykańskimi kongresmenami. W przyszłym tygodniu wizytę w USA złożą: szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. 

Wśród licznych spotkań - poinformował Soloch w rozmowie z PAP - planowane są rozmowy z gen. Herbertem Raymondem McMasterem, doradcą Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego. Spotkanie to jest istotne, bo pozwoli nam nawiązać relacje z zapleczem amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego - podkreślił. Takich relacji nie było od wielu lat - dodał szef BBN.

(ph)