W najbliższy wtorek USA i Kuba podpiszą w Hawanie porozumienie dwustronne o wznowieniu regularnej komunikacji lotniczej między obu krajami. Dojdzie do tego po niemal pół wieku od zawieszenia połączeń lotniczych.

Wstępne porozumienie w tej sprawie wznowienia regularnej komunikacji lotniczej między oboma krajami zostało wypracowane jeszcze w lutym 2015.

Podpisanie umowy ułatwi podróże, które są dozwolone z punktu widzenia amerykańskiego prawa - podkreślono w komunikacie Departamentu Stanu USA. Jednocześnie przypomniano, że "podejmowanie podróży na Kubę w celach turystycznych jest wciąż objęte zakazem". Obowiązuje on od lat 60.

USA zerwały stosunki z Kubą za prezydentury Dwighta Eisenhowera w 1961 roku w następstwie narastania napięć w stosunkach z rewolucyjnym rządem Fidela Castro. Kongres USA wielokrotnie to embargo zaostrzał.

Stany Zjednoczone częściowo złagodziły restrykcje handlowe wobec Kuby w ramach historycznego zbliżenia między dwoma krajami ogłoszonego w grudniu 2014 roku.
W 2015 r. zostało zawarte m.in. porozumienie w kwestii przywrócenia normalnej, bezpośredniej łączności pocztowej obejmującej zarówno listy, jak i wysyłkę paczek.

Wiele spraw wciąż czeka na rozwiązanie

W lipcu 2015 roku, po ponad pół wieku, doszło do przywrócenia stosunków dyplomatycznych na linii Waszyngton-Hawana. Do rozwiązania pozostaje jednak wciąż wiele złożonych problemów, takich jak wzajemne odszkodowania, poszanowanie praw człowieka na Kubie oraz kwestie imigracyjne. Całkowite zniesienie restrykcji amerykańskich wobec Kuby może nastąpić jedynie na mocy decyzji Kongresu USA, którego większość jest nieprzychylna zbliżeniu z Hawaną.

W połowie stycznia 2016 r. w swym ostatnim orędziu o stanie państwa Barack Obama kolejny raz zaapelował do Kongresu o zniesienie embarga nałożonego na komunistyczną wyspę.

(MN)