"Mimo tego, co słyszeliście od FAKE NEWS, miałem WSPANIAŁE spotkanie z niemiecką kanclerz Angelą Merkel" - napisał na Twitterze Donald Trump. Amerykański prezydent zaraz potem nawiązał jednak do pieniędzy.

Angela Merkel i Donald Trump /MICHAEL REYNOLDS /PAP/EPA

"Niemniej jednak" - kontynuował - "Niemcy są winne NATO ogromne sumy pieniędzy i Stany Zjednoczone muszą być lepiej opłacane za potężną i bardzo drogą obronę, jaką zapewniają Niemcom".

Trump przyjął Merkel w Białym Domu w piątek. Rozmawiano m.in. o wolnym handlu, stosunkach na linii Waszyngton-Berlin oraz o konfliktach na świecie. Jednym z tematów były też wydatki Niemiec na obronność, niesięgające postulowanego przez NATO pułapu 2 proc. PKB.

Zgrzyt podczas spotkania w Białym Domu

Po rozmowach Angeli Merkel i Donalda Trumpa media i internauci dyskutują jednak o incydencie, który miał miejsce podczas spotkania z fotoreporterami. Mimo powtarzanych próśb amerykański przywódca nie podał wtedy ręki kanclerz Niemiec. 

Co widać na krążących po sieci filmach, prośba o podanie ręki wyszła od fotoreporterów. Później powtórzyła ją Angela Merkel. Trump jednak w żaden sposób na nią nie zareagował. 

"Gdy Merkel i dziennikarze proponowali handshake Trump był zapewne w innej czasoprzestrzeni" - tak tę sytuację skomentował na Twitterze dr Janusz Sibora, badacz dziejów dyplomacji, protokołu dyplomatycznego i ceremoniału państwowego.

(mn)