Berlińska korespondentka RMF FM Monika Sędzierska dokonała dziennikarskiej prowokacji i zadzwoniła do siedziby szwajcarskiej organizacji Dignitas, która świadczy pomoc w samobójstwa na życzenie. O tej firmie znów zrobiło się głośno po reportażu „Prawo do śmierci”. Dokument ukazujący moment agonii wyemitowano w brytyjskiej telewizji. Tak złamano kolejne tabu.

Organizacja, która specjalizuje się w turystyce samobójczej, udziela informacji w kilku językach. Mimo że eutanazja zalegalizowana jest także w Holandii, Belgii i Luksemburgu, tylko w Szwajcarii można bezkarnie obsługiwać obcokrajowców.

Dziennikarka RMF FM wyjaśniła w rozmowie z przedstawicielem Dignitasu, że jest Polką i chciałaby uzyskać informacje na temat możliwości eutanazji. W odpowiedzi otrzymała krótką informację o możliwościach zgłaszania przypadku – przez stronę internetową, e-mail lub telefonicznie. Monika Sędzierska dowiedziała się również, że nie jest jedyną Polką, która zainteresowała się usługami organizacji.

W ciągu dziesięciu lat działalności Dignitasu wspomagane samobójstwo wybrało w Szwajcarii ponad 900 osób różnych narodowości. Posłuchaj relacji berlińskiej korespondentki RMF FM: