"Niemieckie obozy zagłady reprezentują najmroczniejsze akapity historii niemieckiej. Bierzemy odpowiedzialność za okrucieństwa, które zostały dokonane na Polakach i Żydach" - powiedział minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.

W Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia odbyło spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec Jacka Czaputowicza i Heiko Maasa.

Maas na wspólnej konferencji prasowej odniósł się do miejsca, w którym odbyło się jego spotkanie z Czaputowiczem. To ma związek z moim życzeniem, aby być dzisiaj rano w Auschwitz. Odpowiedzialność zaczyna się od upamiętnienia. To było dla mnie bardzo wielkim życzeniem, aby odwiedzić obóz zagłady. To dotyczy mnie, nie tylko jako federalnego ministra spraw zagranicznych, tylko jako obywatela - mówił.

Szef niemieckiej dyplomacji podkreślił, że była to dla niego bardzo emocjonująca wizyta i poruszający moment. Auschwitz Birkenau, niemieckie obozy zagłady reprezentują najmroczniejsze akapity historii niemieckiej. Za to przejmujemy odpowiedzialność: za te okrucieństwa i okropności, które zostały dokonane na Żydach, Polakach - mówił Maas.

Wszystkie cierpienia, które zostały zadane Polakom ze strony Niemiec, a także ludziom z innych krajów, to jest kwestia, która dla nas będzie odgrywała ważną rolę zawsze. Ta odpowiedzialność będzie dla nas zawsze ważna -
podkreślił.

Czaputowicz: Trzeba rozmawiać z Niemcami na temat reparacji

Szef MSZ był pytany, czy w trakcie jego rozmów z szefem niemieckiej dyplomacji Heiko Maasem pojawił się temat reparacji wojennych.

Gdy idzie o reparacje, nie rozmawialiśmy jeszcze dziś na ten temat, ale chcę przedstawić nasze stanowisko; jest to wynik mojej wizyty (w Berlinie) w styczniu, spotkania z (ówczesnym) ministrem spraw zagranicznych Niemiec, Sigmarem Gabrielem -
powiedział Czaputowicz.

Jak podkreślił, ustalono wtedy, że "obie strony są gotowe do spotkania grupy ekspertów, które zbadają ten temat". W Polsce trwa dyskusja, toczą się prace analityczne. Chodzi o to, że ten okres jest ciągle żywy, okres II wojny światowej, w pamięci Polaków. Istnieje poczucie niesprawiedliwego potraktowania Polski, jeśli porównamy straty Polski, poniesione podczas II wojny światowej, a także to, co Polska jako reparacje uzyskała, do tego jak to było w stosunku do innych państw. Widzimy tu rzucającą się w oczy dysproporcję - podkreślał szef polskiego MSZ.

Myślę, że na te tematy trzeba rozmawiać i ja traktuję stanowisko niemieckie wówczas wyrażone jako gotowość do dyskusji na ten temat - dodał Czaputowicz. 

(m)