Były szef niemieckiej dyplomacji, przewodniczący frakcji SPD Frank-Walter Steinmeier poinformował, że z powodów osobistych tymczasowo wycofuje się z polityki. Zamierza oddać nerkę swojej ciężko chorej żonie.

Na pospiesznie zwołanej konferencji prasowej w Berlinie Steinmeier powiedział, że jego nieobecność w polityce potrwa kilka tygodni. Jego 48-letnia żona Elke Buedenbender od lat cierpi na chorobę nerek. Na początku tego roku stan jej zdrowia bardzo się pogorszył i konieczna jest transplantacja. Sam będę dawcą organu - oświadczył polityk. Dodał, że rodzina zdecydowała się na ten krok ze względu na długie terminy oczekiwania na przeszczep.

Jeszcze dziś Steinmeier znajdzie się pod opieką lekarza. Operacja powinna zostać przeprowadzona w tym tygodniu. Steinmeier przypuszcza, że w październiku będzie mógł wrócić do pracy.

W tym czasie obowiązki szefa parlamentarnej frakcji Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) pełnić ma wiceprzewodniczący Joachim Poss.

54-letni Steinmeier był wicekanclerzem i ministrem spraw zagranicznych w rządzie wielkiej koalicji chadeków i socjaldemokratów w latach 2005-2009. W zeszłorocznych wyborach parlamentarnych w Niemczech kandydował na kanclerza z ramienia SPD przeciwko szefowej CDU kanclerz Angeli Merkel.