Szef rosyjskiego MSZ-etu zadeklarował, że "strona rosyjska podejmie wszystkie kroki, aby przekazanie wraku Tu-154M mogło się odbyć jak najszybciej" - poinformował po rozmowie z Siergiejem Ławrowem polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. "Dziękuję za te słowa, trzymam za słowo i proszę stronę rosyjską o zrozumienie, dlaczego ta sprawa jest dla nas tak ważna" - dodał.

Proszę stronę rosyjską o wyobrażenie sobie, gdyby to rosyjski samolot z prezydentem, pierwszą damą i przywództwem sił zbrojnych (...) rozbił się za granicą, na przykład w Stanach Zjednoczonych - mówił Sikorski na wspólnej konferencji prasowej. Podkreślił, że Polska chciałaby, "by ta sprawa była załatwiona w duchu tej empatii, którą odczuwaliśmy ze strony rosyjskiej w pierwszych dniach po tragedii".

Cieszę się, że w styczniu będzie mogła przybyć do Rosji kolejna - mamy nadzieję: już ostatnia - grupa logistyczna, która uzgodni szczegóły techniczne, i mamy nadzieję, że wrak, nasza własność, będzie mógł wrócić do Polski - oświadczył Sikorski.

Dodał, że dopóki wrak Tu-154M nie wróci do kraju, to "tak, jak powiedział premier Tusk, jak powiedział prezydent Komorowski, to niestety będzie obciążenie dla naszych stosunków".

Sam Ławrow powtórzył, że Rosja chce jak najszybciej zakończyć śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej i że jest ono bliskie zakończenia. Podkreślał również, że Rosjanie oddadzą Polsce wrak "nie dlatego, że prosi nas o to Unia Europejska, ale dlatego, że rozumiemy tragedię polskiego narodu".

"Mam nadzieję, że trudne sprawy posuniemy do przodu"

Tak, jak to między sąsiadami bywa, są kwestie, w których się zgadzamy, w których mamy sukcesy. Cieszymy się z rosnącego handlu między naszymi krajami, cieszymy się z procesu pojednania między naszymi Kościołami - mówił również po rozmowie z Ławrowem szef polskiej dyplomacji. Ale są między nami również sprawy trudne i o nich przed chwilą rozmawialiśmy, zarówno w dziedzinie bezpieczeństwa, jak i kwestiach związanych z katastrofą smoleńską (...) Mam nadzieję, że posuniemy je do przodu - dodał.

Ławrow oświadczył natomiast, że "w niektórych sferach współpracy osiągnęliśmy korzystne dla naszych społeczeństw i narodów rezultaty, w innych kontynuujemy dyskusję i liczymy, że uda nam się doprowadzić do postępu". Dzisiejsze spotkanie jest jak najbardziej na czasie, zarówno z punktu widzenia spraw dwustronnych, jak i dalszego współdziałania w sprawach międzynarodowych - dodał.

Obaj ministrowie przewodniczyli dzisiaj posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej, który zebrał się w Moskwie. Głównymi tematami obrad, w których uczestniczyli przedstawiciele różnych resortów zaangażowanych we współpracę obu krajów, były problemy stosunków dwustronnych, w tym w sferze gospodarczej, a także relacji między Unią Europejską i Rosją. Politycy rozmawiali też jednak o sprawach międzynarodowych i regionalnych, w tym o zagadnieniach bezpieczeństwa i stabilności w Europie.

Strona polska zapowiadała wcześniej, że poruszy również sprawę zwrotu przez Rosjan wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

Sikorski: Rosja naszym drugim partnerem handlowym

Sikorski zaznaczył również po spotkaniu, że z zadowoleniem odnotowano dobre wyniki w rozwoju wzajemnych kontaktów gospodarczych i handlowych. Nasze statystyki się trochę różnią, co nie dziwi, ale dynamika jest jasna - olbrzymi wzrost obrotów, a mnie cieszy - mam nadzieję, że to państwo zrozumiecie - że polski eksport rośnie szybciej niż polski import - mówił Sikorski. Według naszych statystyk, w tym roku o 16 procent wzrósł polski eksport do Rosji, nasz import z Rosji wzrósł o 10 procent - dodał.

Sikorski potwierdził też poparcie Polski dla dążeń Rosji zmierzających do uzyskania członkostwa w OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).

Po co Komitet?

Komitet Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej został utworzony po oficjalnej wizycie prezydenta Rosji Władimira Putina w Polsce w styczniu 2002 roku. Jego zadaniem jest uzgadnianie strategicznych aspektów stosunków dwustronnych. Poprzednie posiedzenie Komitetu odbyło się w listopadzie 2010 roku w Warszawie.

Na forum tym zwykle omawiane są problemy współpracy między Polską i Rosją w poszczególnych dziedzinach, na przykład w sferze handlu, energetyki i transportu, ale też kwestie polityki międzynarodowej.