Słowaccy ratownicy górscy ostrzegają przed lawinami. W ciągu ostatnich dni u naszych południowych spadło od 10 do 35 centymetrów świeżego śniegu i we wszystkich pasmach górskich ogłoszono trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Horska Zachranna Służba wydała ostrzeżenie przed lawinami we wszystkich pasmach górskich na Słowacji. Co gorsza, opadom śniegu towarzyszył silny wiatr, który utworzył poduchy śnieżne w żlebach i nawisy na graniach. Już jedna osoba, która znajdzie się w nieodpowiednim miejscu, może wywołać lawinę.

Trójka w 5-stopniowej skali to żadne zagrożenie?

Nic bardziej mylnego! Już przy pierwszym stopniu zagrożenia lawinowego możliwe jest zejście lawin przy dużym obciążeniu dodatkowym. Jednak ich wyzwolenie jest prawdopodobne jedynie na stromych stokach. Drugi stopień oznacza, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana i by bezpiecznie poruszać się w górach, należy umieć odpowiednio ocenić lokalne zagrożenie lawinowe. Poruszanie się przy stopniu trzecim, czyli znacznym, wymaga już ogromnego doświadczenia i wiedzy. Śnieg na wielu stokach jest bowiem bardzo słabo związany, w związku z czym jego masy mogą ruszyć w dół już przy niewielkim obciążeniu. Dwa ostatnie stopnie zagrożenia - wysoki i bardzo wysoki - oznaczają sytuację katastrofalną. W takich przypadkach możliwe jest samoczynne schodzenie średnich i dużych lawin, które mogą zagrażać nawet nisko położonym terenom.