Będzie tarcza antyrakietowa w Polsce – powiedział Lech Kaczyński po spotkaniu z prezydentem USA George’m W. Bushem. Polski prezydent przyznał, że etap negocjacji politycznych został już praktycznie zakończony, a w tej chwili trwają rozmowy techniczne.

Tam jest olbrzymia ilość spraw, związanych z lokalizacją, rozmiarami bazy. Lokalizacja w zasadzie na szczeblu technicznym też jest ustalona. Gdzie? To ogłosimy niedługo - stwierdził Kaczyński.

Amerykański przywódca ocenił, że nie ma lepszego symbolu, który mógłby pokazać naszą pracę na rzecz poprawy bezpieczeństwa, jak nasza praca nad tarczą antyrakietową. George W. Bush dodał, że instalacja zapewni bezpieczeństwo w Europie ze strony reżimów, które mogą mieć zakusy na zdobycie broni masowego rażenia.

Bush powiedział także, że podczas spotkania Kaczyński poruszył kwestię programu zwolnienia z wiz Polaków. Podkreślił, że w pełni rozumie polskiego prezydenta i że będzie kontynuował prace z Kongresem, aby zmienić prawo, tak aby było można do tego doprowadzić.

Sprawa wiz jest na dobrej drodze, choć to w dużym stopniu zależy od Kongresu - powiedział Lech Kaczyński. Jak zwrócił uwagę, proces legislacyjny w USA jest trudny i długi. Miejmy nadzieję, że tutaj będą bardzo pozytywne zmiany - dodał.

Poniedziałkowe spotkanie prezydentów rozpoczęło się 10 minut wcześniej niż planowano. W rozmowach, oprócz prezydentów, uczestniczyli: szefowa gabinetu Lecha Kaczyńskiego Elżbieta Jakubiak i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Stephen Hadley. Strona amerykańska poszerzyła grono rozmówców o sekretarz stanu Condoleezzę Rice; ze strony polskiej do rozmów dołączył szef BBN Władysław Stasiak.