Conajmniej 216 000 dzieci było ofiarami wykorzystywania przez członków duchowieństwa katolickiego we Francji od 1950 roku – ujawnił Jean-Marc Sauvé, stojący na czele Komisji ds. nadużyć seksualnych w Kościele. Dziś opublikowano raport szeroko zakrojonego śledztwa ws. pedofilii we francuskim Kościele katolickim.

Jean-Marc Sauvé przyznał, że ofiar jest co najmniej 216 tys. Powiedział, że liczba ta może wzrosnąć do 330 000, jeśli uwzględni się nadużycia ze strony świeckich członków Kościoła.

Z raportu wynika, że na całą grupę 115 tys. francuskich księży i zakonników w ciągu ostatnich 70 lat przypada od 2,9 tys. do 3,2 tys. duchownych, którzy dopuścili się molestowania i gwałtów na nieletnich. Jak zaznacza przewodniczący komisji, raport liczy ponad 2,5 tys. stron. Dzisiaj lepiej rozumiem, na czym polega ludzkie cierpienie — powiedział w rozmowie z agencją AFP.

Jean-Marc Sauvé podkreślił, że sprawy te przez lata skrywała "zasłona milczenia".

Cytat

Kościół katolicki jest, po kręgu rodziny i przyjaciół, środowiskiem, w którym występuje najwięcej przemocy seksualnej.
czytamy w raporcie.

"Chciałbym prosić każdego z was o przebaczenie" - powiedział przewodniczący Episkopatu Francji, abp Eric de Moulins-Beaufort. Duchowny, który zabrał głos podczas prezentacji wyników prac komisji, mówił o "wstydzie", "przerażeniu" i "przytłoczeniu głosem i liczbą ofiar".

Według ofiar, ten raport ma być przełomem we francuskim Kościele.

Większość ofiar, to chłopcy

Ofiarami pedofilów we francuskim Kościele w 80 proc. byli chłopcy. Jak ustaliła Komisja 60 proc. ofiar skarżyło się w późniejszym życiu na poważne zaburzenia i problemy psychiczne.

Pomoc dla ofiar

Powstał także "międzydiecezjalny kanoniczny sąd karny", rozpatrujący przestępstwa seksualne kleru wobec dzieci i młodzieży.

Kiedy na czele francuskiego Episkopatu staną w 2019 roku abp Éric de Moulins-Beaufort, biskupi przyznali, że "muszą wziąć odpowiedzialność za przeszłość, teraźniejszość i przyszłość", zgadzając się przy tym na udzielenie pomocy finansowej ofiarom przestępstw pedofilii. Pomoc ta będzie finansowana z "funduszu doraźnego" i wydzielana przez "niezależny organ pomocowy" odpowiedzialny za rozpatrywanie wniosków i podejmowanie decyzji o pomocy w granicach możliwości funduszu.

CIASE została powołana w 2018 r. z inicjatywy francuskiego Episkopatu, ale działała niezależnie od struktur kościelnych, mając dostęp do dokumentów sądowych, policyjnych i kościelnych.