Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II, która w kwietniu skończy 86 lat, oświadczyła w przemówieniu do połączonych izb brytyjskiego parlamentu, że mimo 60 lat na tronie nie myśli o przejściu w stan spoczynku. Podkreślała, że "teraz i w przyszłości zamierza poświęcić się służbie dla kraju i ludzi".

Tym przemówieniem brytyjska królowa ucięła, pojawiające się co jakiś czas, spekulacje o jej możliwej abdykacji i oddaniu panowania synowi Karolowi lub wnukowi Williamowi. W wystąpieniu monarchini podkreślała też, że w ciągu 60 lat rządzenia nieustającym wsparciem był dla niej jej 90-letni mąż, książę Edynburga Filip.

Przemówienie przed połączonymi izbami brytyjskiego parlamentu, które królowa wygłosiła w średniowiecznej sali Westminster Hall, to nie lada wydarzenie. Poprzednio Elżbieta II przemawiała do połączonych izb w latach 1977 i 2002 - z okazji srebrnego i złotego jubileuszu panowania.

Tym większa była więc konsternacja, kiedy powitanie monarchini wygłosił spiker Izby Gmin John Bercow. Elżbieta II wyglądała na zdziwioną, gdy Bercow w dość zagadkowy sposób określił ją jako "kalejdoskopową królową kalejdoskopowego narodu w kalejdoskopowym kraju".

Zgodnie z tradycją na czas wizyty monarchini państwową flagę powiewającą nad budynkiem Pałacu Westminsterskiego zamieniono na królewską. Przed pojawieniem się monarchini grała orkiestra wojskowa Gwardii Szkockiej, a samo wejście Elżbiety II obwieściły fanfary. Królowa przemawiała ubrana w jasnożółty kostium i płaszcz.

W czasie wizyty królowej zaprezentowano witraż, który członkowie obu izb parlamentu ufundowali monarchini z okazji jej diamentowego jubileuszu, składając się po 5 tysięcy funtów. Witraż, przedstawiający królewski herb z lwem i jednorożcem, składa się z półtora tysiąca kawałków szkła połączonych ołowiem. Przy jego produkcji zastosowano tradycyjną technikę, zasadniczo niezmienioną od 800 lat. Dar parlamentarzystów dla monarchini ozdobi najstarszą część parlamentu.

12 premierów królowej Elżbiety

Na przestrzeni 60 lat rządów Elżbieta II współpracowała z 12 premierami i podpisała ponad tysiąc ustaw. Mimo zaawansowanego wieku dokonuje obecnie objazdu królestwa, odwiedzając wybrane miasta.

Przed Elżbietą II tylko jeden brytyjski monarcha, a właściwie monarchini, obchodził diamentowy jubileusz. W 1897 świętowała go praprababka Elżbiety II, królowa Wiktoria. Główne obchody diamentowego jubileuszu jej praprawnuczki zaplanowano na czerwiec.