Saarbrucken to pierwsze niemieckie miasto, które może poszczycić się tytułem miasta Sprawiedliwego Handlu. Aby otrzymać taki certyfikat, trzeba spełnić kilka kryteriów.

Produkty Sprawiedliwego Handlu muszą być obecne w supermarketach i restauracjach - wyjaśnia korespondentce RMF FM Dieter Overath z organizacji Fair Trade. Sprzedaż produktów Fair Trade umożliwia między innymi eliminację pracy dziecięcej i niewolniczej. Przyczynia się również do poprawy warunków życia i pracy w ubogich krajach.

W niemieckich sklepach produktów tych jest coraz więcej, bowiem kampanię wspiera Zrzeszenie Handlu Detalicznego. Produktów ze znakiem Fair Trade szuka coraz więcej klientów.

Sprawiedliwy Handel to międzynarodowy ruch konsumentów, organizacji pozarządowych, firm importerskich i handlowych oraz spółdzielni drobnych producentów, mający na celu pomoc w rozwoju Trzeciego Świata. Fair Trade tworzy niezależną, alternatywną sieć handlową o zasięgu globalnym. Sprawiedliwy Handel rzuca wyzwanie niesprawiedliwym praktykom handlowym, które utrzymują ludzi w nędzy. Podstawowym celem Sprawiedliwego Handlu jest zbudowanie trwałych, bezpośrednich relacji pomiędzy producentami w krajach biednych, a konsumentami w bogatych częściach świata.