Benedykt XVI może zwrócić się z przesłaniem w sprawie skandalu pedofilii w Kościele również do katolików niemieckich. Poinformował o tym rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Dzisiaj opublikowano list papieża do katolików w Irlandii, w którym Benedykt XVI w ostrych słowach potępił postępowanie księży-pedofilów. Skrytykował także biskupów, którzy nie zareagowali na tragedię molestowanych dzieci we właściwy sposób. Ofiary molestowania seksualnego w Irlandii są jednak rozczarowane listem.

Nic nie jest w stanie przekreślić zła, jakiego doznaliście - napisał Benedykt XVI, zwracając się w liście do ofiar nadużyć. Seksualne wykorzystywanie dzieci nazwał "hańbą" i zapowiedział wysłanie inspekcji do niektórych diecezji w Irlandii.

Papież otwarcie przyznał, że Kościół znalazł się w stanie kryzysu. W liście do irlandzkich katolików podkreślił, że dzieli z nimi "przerażenie i poczucie zdrady" z powodu tych "grzesznych i przestępczych czynów". Drodzy bracia i siostry z Kościoła Irlandii, z wielką troską piszę do Was jako pasterz Kościoła powszechnego(...) Tak, jak wy byłem głęboko zaniepokojony informacjami, które wyszły na światło dzienne, na temat wykorzystywania dzieci i wrażliwych młodych ludzi przez członków Kościoła w Irlandii, szczególnie księży i duchownych(...) Mogę tylko podzielać przerażenie i poczucie zdrady, którego doświadczyło tak wielu z was dowiadując się o tych grzesznych i przestępczych czynach, a także o tym, jak władze Kościoła w Irlandii postąpiły wobec nich - zapewnił.

Wyjaśnił, że jego list proponuje wkroczenie na ścieżkę uleczenia, odnowy i zadośćuczynienia.

Nikt nie wyobraża sobie, że ta bolesna sytuacja zostanie szybko rozwiązana - przyznał papież. Zwracając się do ofiar dodał: Zrozumiałe jest, że macie trudności z przebaczeniem czy z pojednaniem się z Kościołem. Wiem, że niektórym z was trudno jest wręcz wejść do kościoła po tym, co się stało - podkreślił.

Benedykt XVI odnotował, że w Kościele panowała przez lata mająca dobre intencje, ale nierozważna tendencja, by unikać podchodzenia z zamiarem ukarania do sytuacji niezgodnych z prawem kanonicznym. W tym, jego zdaniem, tkwi podstawowa przyczyna braku właściwej reakcji ze strony władz kościelnych na przypadki nadużyć. Wymienił także nieadekwatne procedury sprawdzania kandydatów do kapłaństwa, niewystarczające kształcenie w seminariach i nowicjatach oraz panującą w społeczeństwie tendencję "sprzyjania klerowi" i kościelnym hierarchom i niewłaściwą troskę o reputację Kościoła i unikanie skandalu. To właśnie - według papieża - prowadziło do uchybień w stosowaniu istniejących kar kanonicznych.

List kończy wezwanie do duchownych i biskupów o roczną pokutę i post w każdy piątek do Wielkanocy 2011 roku w intencji uzdrowienia i odnowy Kościoła w Irlandii.

Ofiary molestowania rozczarowane listem

Irlandzkie ofiary molestowania seksualnego dzieci przez księży są głęboko rozczarowane listem papieża - poinformowała grupa zrzeszająca poszkodowanych. Uważamy, że list nie odpowiada w należytym stopniu na niepokoje ofiar - powiedziała agencji Reutera dyrektor wykonawcza grupy One in Four, Maeve Lewis.

Jej zdaniem, papież zbytnio skupił się w swym liście na niższym rangą klerze, nie uznając odpowiedzialności Watykanu. Jak zaznaczyła, w liście nie zaapelowano także o ustąpienie zwierzchnika Kościoła katolickiego w Irlandii kardynała Seana Brady'ego.

Prymas: Po tym liście kościół w Irlandii może się odrodzić

List, w którym papież Benedykt XVI nazwał hańbą pedofilię wśród irlandzkiego kleru, może doprowadzić do odrodzenia Kościoła irlandzkiego - ocenił prymas Irlandii, arcybiskup Armagh kardynał Sean Brady. Módlmy się, by list pasterski Jego Świątobliwości papieża był początkiem wielkiego okresu odrodzenia i nadziei w Kościele irlandzkim pod opieką błogosławionej Maryi Zawsze Dziewicy - powiedział prymas na zakończenie celebrowanej przez siebie mszy świętej w Armagh w Irlandii Północnej, podczas której streścił wiernym list Benedykta XVI.

Będzie list do katolików w Niemczech?

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi podkreślił dzisiaj w rozmowie z dziennikarzami, że Benedykt XVI będzie potrafił znaleźć odpowiedni sposób, by odnieść się także do sytuacji w Niemczech. Tym samym nie wykluczył, że papież wystosuje osobny list do wiernych w swojej ojczyźnie.

Jednocześnie watykański rzecznik uznał, że niewłaściwe byłoby kierowanie jednego listu na temat skandalu nadużyć seksualnych duchowieństwa do całego Kościoła, gdyż - jak zaznaczył - sytuacja w każdym kraju jest inna.