Europę Środkową i Chiny powinno łączyć strategiczne partnerstwo - oświadczył premier Węgier Viktor Orban, oceniając, że odpowiednie porozumienie można by podpisać już w przyszłym roku.

Europę Środkową i Chiny powinno łączyć strategiczne partnerstwo - oświadczył premier Węgier Viktor Orban, oceniając, że odpowiednie porozumienie można by podpisać już w przyszłym roku.
Viktor Orban /ZSOLT SZIGETVARY /PAP/EPA

O tym, że czas na podniesienie środkowoeuropejsko-chińskiego partnerstwa na wyższy poziom, Orban mówił w Budapeszcie na konferencji Dialog Między Partiami Politycznymi Chin i Europy Środkowo-Wschodniej. Dodał, że Węgry chcą zorganizować w drugiej połowie przyszłego roku szczyt z udziałem przywódców Europy Środkowej i Chin.

Premier podkreślił, że strony są wzajemnie zainteresowane swoim sukcesem. Jak zaznaczył, nie można mówić o sukcesie ludzkości, jeśli nie odnosi sukcesów największe państwo świata. Europa Środkowa z kolei to - jak ocenił - wielka nadzieja przyszłości, gdyż jest to najbardziej dynamicznie rozwijający się region Europy.

Orban zapewnił, że Węgrom zależy na współpracy Chin z Europą Środkową i na odbudowie Jedwabnego Szlaku. Zaznaczył, że w celu zagwarantowania przepływu towarów na tej trasie we współpracy z Chińczykami budowana jest linia kolejowa Budapeszt-Belgrad.

Według niego wyraźnie widać, że środek ciężkości światowej gospodarki przesuwa się z zachodu na wschód, znad Oceanu Atlantyckiego nad Pacyfik.

Zaznaczył przy tym: Powinniśmy się tak dobrze rozumieć, by nie wymagać od drugiej strony, że się zmieni.

Według niego Zachód tradycyjnie uważa się za reprezentanta idei wyższego rzędu i oczekuje, iż pozostałe regiony świata się z tym zgodzą. Węgry tymczasem nie popierają "eksportowania różnych systemów politycznych i gospodarczych" - zaznaczył, dodając, że każdy naród ma swój charakter, co przejawia się indywidualnymi systemami politycznymi.

To wypada uszanować. Dlatego także my w ten sposób patrzymy na chiński system polityczny. Chińskie rozwiązania polityczne należą do narodu chińskiego, tak samo jak rozwiązania węgierskie do narodu węgierskiego - oznajmił. Jak dodał, nikt nie ma prawa mieszać się w te sprawy w charakterze "samozwańczego arbitra".

Orban ogłosił też, że Węgry złożyły wniosek o przyłączenie się do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Podkreślił, że węgiersko-chińska wymiana handlowa wzrosła w zeszłym roku 2,7-krotnie do rekordowego poziomu, a w pierwszych 7 miesiącach br. wzrosła o dalsze 80 proc.

Chiny są 10. co do wielkości partnerem handlowym Węgier. W zeszłym roku wartość węgierskiego eksportu do Chin sięgnęła 1,6 mld euro.

(az)