Izraelska policja zapowiedziała, że jedynie Palestyńczycy mający ponad 50 lat będą mogli modlić się dziś na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, która jest w tym tygodniu miejscem rosnących napięć między Izraelczykami a Palestyńczykami.

Po otrzymaniu informacji o zamiarze spowodowania przez młodych Arabów zakłóceń porządku publicznego na koniec środowych modłów, zdecydowano się ograniczyć dostęp do Wzgórza Świątynnego do wiernych powyżej 50. roku życia - oświadczyła rzeczniczka izraelskiej policji Luba Samri.

W poniedziałek na Wzgórzu Świątynnym, które jest dla muzułmanów trzecim, po Mekce i Medynie, najświętszym miejscem ich religii, doszło do starć między młodymi Palestyńczykami a izraelską policją. Palestyńczycy, którzy zostali ostatecznie rozpędzeni, sprzeciwiali się planowanym tu modłom żydowskich ortodoksów.

Napięcia przekraczają już mury starej Jerozolimy. Wczoraj wieczorem doszło do serii incydentów w kilku dzielnicach Jerozolimy Wschodniej. Autobus i tramwaj z Izraelczykami zostały obrzucone kamieniami, z kolei Palestyńczyk został napadnięty przez trzech Izraelczyków, których po tym ataku tymczasowo zatrzymano - poinformowała policja.

Minister bezpieczeństwa publicznego Izraela Icchak Aharonowicz zapowiedział wtedy, że Wzgórze Świątynne zostanie całkowicie zamknięte, jeśli nie powróci tam spokój. Chcemy, aby Wzgórze pozostało otwarte dla muzułmanów, ale również dla żydów. Ale jeśli żydzi nie mogą tam wchodzić, muzułmanie również nie będą mogli już tam przebywać - powiedział minister.

Zgodnie z zarządzeniem izraelskich władz wyznawcom judaizmu wolno przebywać na Wzgórzu Świątynnym w ściśle określonych godzinach i pod ścisłym nadzorem; nie wolno im jednak modlić się w tym świętym dla muzułmanów miejscu. Tymczasem część żydowskich ortodoksów religijnych domaga się od władz uznania ich prawa do modlitw na Wzgórzu Świątynnym.

Wzgórze upamiętnia miejsce, z którego prorok Mahomet miał odbyć podróż do nieba. Znajdują się tam święte dla muzułmanów meczety: Kopuła na Skale i Al-Aksa.

Wzgórze Świątynne czczone jest również przez żydów, którzy uważają je za biblijne Wzgórze Jerozolimskie. W starożytności znajdowała się tam Świątynia Jerozolimska, zburzona przez Rzymian w I wieku naszej ery po powstaniu żydowskim. Do Wzgórza przylega święta dla żydów Ściana Płaczu.

(pj)