Naukowcy z Uniwersytetu Virginii opracowali nowatorską metodę leczenia kontuzji kolana. Ich praca może pomóc nie tylko sportowcom, ale i zwykłym, a pechowym zwolennikom aktywnego wypoczynku, choćby narciarstwa.

Nowa metoda polega na sztucznej, laboratoryjnej hodowli tkanek, które mogą potem zastąpić nasze własne ścięgna czy więzadła. Jak dobrze wiedzą narciarze, naciągnięcie, albo co gorzej zerwanie więzadeł, goi się bardzo trudno, a próby przeszczepu tkanki z innych stawów mają ograniczone szanse powodzenia.

Naukowcy z Virginii pokazali, że w oparciu o komórki pobrane od późniejszego biorcy można wyhodować potrzebną tkankę na podłożu z włókien poliestrowych. Taki sztuczny materiał po wszczepieniu do organizmu królika bezpiecznie się rozłożył, a wyhodowana na nim tkanka skutecznie spełniała swe zadania.

Podobną procedurę hodowli komórek pacjenta na sztucznym podłożu prawdopodobnie uda się też przeprowadzić w przypadku innych tkanek. Oczywiście wcześniej trzeba potwierdzić, że u człowieka może być bezpieczna i skuteczna.