Reklama

 • Nowe hipotezy: Samolot zawrócił zaraz po starcie?

  Niedziela, 9 marca 2014 (06:14)
  Aktualizacja: Niedziela, 9 marca 2014 (07:46)

  Wojskowy radar wykazał, że zaginiony Boeing 777, krótko po starcie ze stolicy Malezji Kuala Lumpur, mógł zawrócić na swojej trasie do Pekinu - poinformował szef malezyjskich sił powietrznych. Władze badają hipotezę o zamachu terrorystycznym.

  Zdjęcie

  Rodziny pasażerów samolotu /ROLEX DELA PENA  /PAP/EPA
  Rodziny pasażerów samolotu
  /ROLEX DELA PENA /PAP/EPA

  Oglądając nagranie z radaru zdaliśmy sobie sprawę, że możliwe, iż samolot zawrócił - powiedział Rodzali Daud. Jedna z hipotez głosi, że maszyna wróciła w stronę Kuala Lumpur, skąd wyleciała z 239 osobami na pokładzie - dodał.

  Pilot powinien poinformować linie lotnicze i kontrolerów lotów o zmianie trasy, co w tym przypadku nie miało miejsca.

  Plamy paliwa na morzu. Należą do zaginionego samolotu?

  Są pierwsze sygnały na temat zaginionego samolotu linii Malaysia Airlines. Na morzu w pobliżu wietnamskiego wybrzeża znaleziono plamy oleju - mogą one pochodzić z maszyny, która zaginęła. czytaj więcej

  Władze Malezji badają obecnie hipotezę o zamachu terrorystycznym na pokładzie samolotu linii lotniczych Malaysian Airlines, który zaginął nad Morzem Południowochińskim - oświadczył wcześniej malezyjski minister obrony i transportu Hishammuddin Hussein.

  Służby bezpieczeństwa państwa sprawdzają dane dotyczące czterech pasażerów, którzy wsiedli na pokład samolotu m.in. posługując się dwoma skradzionymi europejskimi paszportami. Jednocześnie zmobilizowano nasze służby wywiadowcze i poinformowano agencje antyterrorystyczne (...) wszystkich zainteresowanych państw - powiedział minister.

  Lista pasażerów wydana przez przewoźnika zawiera nazwiska dwóch Europejczyków: Austriaka Christiana Kozela i Włocha Luigiego Maraldiego, którzy - według służb dyplomatycznych ich krajów - nie przebywali w samolocie, natomiast w 2013 roku w Tajlandii skradziono im paszporty.

  Na ich nazwiska i jeszcze dwa inne - jak podały źródła zbliżone do dochodzenia - kupiono bilety u chińskiego przewoźnika China Southern Airlines.

  Pomoże FBI  Media w USA podały, że amerykańskie Federalne Biuro Śledcze wyśle do Malezji swoich ekspertów, aby pomóc w śledztwie dotyczącym zaginięcia maszyny. Dziennik "Los Angeles Times" napisał, że również FBI próbuje wyjaśnić, czy w samolocie doszło do zamachu terrorystycznego.

  Do Malezji mają także polecieć biegli amerykańskiej Narodowej Rady ds. Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) oraz specjaliści z zakładów lotniczych Boeinga, aby pomóc władzom w wyjaśnieniu zaginięcia maszyny.

  Dziś rano wietnamskie statki i samoloty wznowiły poszukiwania zaginionego malezyjskiego Boeinga 777 z 227 pasażerami  i 12 członkami załogi na pokładzie. Mimo spostrzeżenia na morzu plam paliwa, nie odnaleziono śladów maszyny. Boeing zniknął z radarów wczoraj mniej niż godzinę po starcie z lotniska w Kuala Lumpur. Linie lotnicze Malaysia Airlines oświadczyły, że "obawiają się najgorszego".

  (abs)

  Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

Tagi:Malezja

Skomentuj artykuł: Nowe hipotezy: Samolot zawrócił zaraz po starcie?

Wasze komentarze: 4,

przeczytane przez: 6 osób Dodaj komentarz