"Istnieje ryzyko, że nowa Komisja Europejska nie rozpocznie pracy 1 listopada, jak planowano, ale z opóźnieniem" - powiedział Margaritis Schinas, rzecznik przyszłego szefa KE Jean-Claude'a Junckera.

Będziemy w stanie ocenić, jak poważne jest to ryzyko, pod koniec tego tygodnia - dodał rzecznik. W środę komisje europarlamentu odrzuciły kandydaturę Słowenki Alenki Bratusek na wiceprzewodniczącą KE ds. unii energetycznej.

Według rzecznika na razie Juncker nie zdecydował o żadnych zmianach ani w składzie Komisji ani w podziale ich kompetencji. Jean-Claude Juncker czeka na ostateczną opinię władz PE i szefów grup politycznych.

Dopiero w przyszłym tygodniu, a nie w czwartek, jak planowano, Konferencja Przewodniczących PE ma wydać ostateczną opinię na temat przyszłej Komisji.

Alenka Bratusek jest nadal kandydatem Słowenii na komisarza - powiedział Margaritis Schinas. 

W środę komisje ds. środowiska i ds. przemysłu Parlamentu Europejskiego odrzuciły kandydaturę Słowenki na wiceprzewodniczącą KE ds. unii energetycznej. Bratusek po przesłuchaniach w komisjach PE zebrała krytyczne oceny. Wcześniej zarzucano jej też, że jako była premier Słowenii sama wystawiła swoją kandydaturę do nowej Komisji Europejskiej.

Długa lista problemów z kandydatami

Jak tłumaczył wczoraj szef komisji PE ds. przemysłu Jerzy Buzek (PO), eurodeputowani oczekują od rządu Słowenii, który objął władzę we wrześniu, nominowania nowego kandydata do Komisji Europejskiej. Byłoby dobrze, gdyby ta decyzja została uzgodniona z szefem KE - ocenił Polak. Według Buzka prawdopodobne jest jednak, że dojdzie do zmian w podziale kompetencji między przyszłymi komisarzami. Premier Słowenii Miro Cerar zapowiadał, że nowy kandydat zostanie wysunięty "za dwa-trzy dni". Juncker musi jeszcze rozwiązać problem kandydata z Węgier Tibora Navracsicsa, który miał zajmować się sprawami edukacji, kultury, młodzieży i obywatelstwa. W poniedziałek komisja kultury w PE zażądała przyznania mu innego zakresu kompetencji.

Europosłowie poparli w środę czterech ostatnich kandydatów: Hiszpana Miguela Ariasa Canete na komisarza ds. energii i klimatu, Fina Jyrki Katainena na wiceprzewodniczącego KE ds. miejsc pracy, wzrostu i konkurencyjności, Jonathana Hilla z Wielkiej Brytanii na komisarza ds. usług finansowych, a także byłego ministra finansów Francji Pierre'a Moscoviciego, który w nowej KE ma odpowiadać za sprawy gospodarcze i walutowe, podatki i unię celną.