Niska płaca, brak urlopów i niewielkie możliwości samorozwoju - Japończycy, znani z oddania zatrudniającym ich firmom, są coraz mniej zadowoleni ze swoich prac. Tak wynika z raportu opublikowanego przez japoński rząd.

Kiedyś miejsca pracy w Japonii kusiły talenty wysokimi pensjami. Obecnie pracownicy chcą czegoś więcej. Stanowi to problem dla strategii w firmach, które nie poszerzają swoich ofert o dłuższy urlop czy ciekawe szkolenie. Wśród młodych Japończyków bardzo popularny stał się swobodny styl życia – skoki z jednej pracy do drugiej czy rzucanie etatu nawet po kilku pierwszych latach. Analitycy obawiają się, że ten trend może bardzo niekorzystnie odbić się na japońskim rynku.

Innym problem pracodawców w Japonii jest utrzymanie starszego personelu. Tradycyjnie awans i podwyżki mógł dostać każdy pracownik, niezależnie od wyników jego pracy. Starsi ludzie często nie dogadują się z kolegami lub czują się niedocenieni przez nowoczesnych kierowników i wolą zostawić pracę.

Japońscy pracownicy, dawniej cieszący się opinią pracoholików, gotowych poświęcić osobiste życie na rzecz firmy, teraz wolą skupić się na życiu rodzinnym i dobrym wynagrodzeniu.