Na dwa dni przed wyborami do Bundestagu niemiecka koalicja rządowa CDU/CSU-FDP Angeli Merkel i trzy partie opozycyjne - SPD, Zieloni i Lewica - cieszą się identycznym poparciem wyborców. Tak wynika sondażu opublikowanego przez stację telewizyjną RTL.

Obie partie chadeckie, CDU i CSU, otrzymały 40 proc., poprawiając swoje notowania w porównaniu z poprzednim tygodniem o jeden punkt procentowy. Partię Wolnych Demokratów (FDP) poparło 5 proc. uczestników ankiety przeprowadzonej przez instytut Forsa.

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec SPD może liczyć na 26 proc. (+1), a ich sojusznik Zieloni 10 proc. (+1). Postkomunistyczna Lewica straciła w ciągu tygodnia jeden punkt procentowy i cieszy się obecnie poparciem 9 proc. wyborców.

Zarówno SPD, jak i Zieloni wykluczają możliwość zawarcia powyborczej koalicji z Lewicą. Zdaniem obu partii postkomuniści nie mogą zostać uznani za poważnego partnera ze względu na postulat likwidacji NATO i natychmiastowego wycofania żołnierzy niemieckich ze wszystkich misji zagranicznych.

Po wyborach nie będzie ani koalicji z Lewicą, ani też rządu mniejszościowego tolerowanego przez lewicę - zapewnił po raz kolejny szef SPD Sigmar Gabriel w telewizji ARD.

Politycy CDU i FDP, by zmobilizować swoich wyborców do udziału w wyborach, ostrzegają przed ewentualnością powstania koalicji z udziałem postkomunistów, narażającej - ich zdaniem - na szwank stabilność kraju.  

Eurosceptyczne ugrupowanie Alternatywa dla Niemiec (AfD) otrzymało 4 proc. poparcia, co oznacza, że nie weszłoby do Bundestagu. 

Merkel górą!

W bezpośredniej konfrontacji Merkel i jej głównego rywala w walce o fotel kanclerza, kandydata SPD Peera Steinbruecka urzędująca kanclerz utrzymała zdecydowaną przewagę.

54 proc. pytanych chce, by Merkel pozostała przez kolejne cztery lata na stanowisku szefowej rządu; 28 proc. opowiada się za przejęciem tej funkcji przez Steinbruecka.

Wybory do Bundestagu odbędą się w niedzielę. Uprawnionych do głosowania jest 61,8 mln Niemców. W 299 okręgach wyborczych o mandaty do Bundestagu ubiega się ponad 4,4 tys. kandydatów. Lokale wyborcze otwarte będą w godz. 8-18. Pierwsze exit polls będą znane natychmiast po zakończeniu głosowania.