W piątek zostanie otwarte obserwatorium widokowe na szczycie nowego WTC. Prawie 14 lat po zamachach z 11 września 2001 roku turyści będą mogli sami przekonać się, jak wygląda Nowy Jork z perspektywy setnego, 101. i 102. piętra. Wycieczka na 3-poziomowy zamknięty punkt widokowy ma być doświadczeniem, jakiego goście odwiedzający Manhattan dotąd nie mieli okazji przeżyć.

Myślę, że ten taras jest inny niż jakikolwiek inny na świecie. Ponieważ zamiast proponować tylko przejażdżkę windą do góry, piękny widok i windą na dół, stworzyliśmy trwający 45 minut lub godzinę program dostarczający rozrywki - mówi Dave Kerschner, prezes firmy Legends Attractions, odpowiadającej za plan zwiedzania.

Program zaczyna się już w windzie, gdzie w ciągu 47 sekund goście dostają historię Nowego Jorku w pigułce - to pokaz o tym, jak zmieniała się panorama miasta na przestrzeni wieków. Potem kolejne filmy już na samej górze, interaktywne ekrany z charakterystycznymi obiektami Manhattanu, widoki, a także złudzenie, że stoi się na szklanej podłodze, przez którą widać to, co znajduje się sto pięter niżej. W rzeczywistości będzie to ogromny wyświetlacz zamontowany w podłodze, w kształcie koła, na którym będzie znajdował się obraz z kamer zamontowanych na ścianach nowego WTC i skierowanych w dół. Oprócz tego będzie możliwość zjedzenia posiłku w restauracji lub barze i zakupy w sklepie z pamiątkami. Dave Kerschner uważa, że obserwatorium stanie się szybko największą atrakcją Nowego Jorku.

Amerykanie wspominają dziś ofiary zamachów z 11 września. 13 lat temu porwane przez terrorystów samoloty wbiły się w wieże WTC i budynek Pentagonu. Czwarty spadł na pole w Shanksville w Pensylwanii. Dopiero teraz, 13 lat później, miejsce, gdzie runęły wieże WTC, znów jest dostępne dla każdego. czytaj więcej

Myślę, że ludzie będą zaczynać tutaj, ponieważ bardzo szybko będziemy znani z tego, że oferujemy najlepszy widok w Nowym Jorku. Życzę Empire State Building oraz Top of The Rock absolutnie wszystkiego najlepszego, ale sądzę, że ludzie, zwłaszcza ci, którzy robią sobie wycieczki po centrum - co jak uważam jest tak naprawdę turystycznym celem -będą chcieli przychodzić do nas - tłumaczy.

Bilet do obserwatorium dla osoby dorosłej kosztuje 32 dolary, czyli kilka dolarów więcej niż wejściówki uprawniające do odwiedzenia wspomnianych drapaczy chmur w Nowym Jorku. Dla rodzin ofiar zamachów z 11 września i ratowników wstęp jest darmowy. Zdaniem Dave’a Kerschnera ważne jest również to, że dzięki animacji odwiedzający obserwatorium zobaczą - w czasie przejażdżki windą - również dawne WTC. Bliźniacze wieże pokażą się na kilka sekund.

Pomyśleliśmy, że to właściwe, że to najbardziej taktowny sposób potraktowania starych bliźniaczych wież, aby wyświetlić je w odpowiednim czasie, że istniały. Kiedy jedzie się na górę, pojawiają się nagle i znikają bardzo szybko, są tylko przez kilka sekund w czasie jazdy windą - mówi.

Kerschner przyznaje, że część zwiedzających nie będzie być może chciała odwiedzić obserwatorium z powodu tragicznych wspomnień związanych z oryginalnymi wieżami WTC, ale zapewnia, że robiono wszystko, by stworzyć otoczenie, które odnosi się z szacunkiem do trudnej historii.

Myślę, że każdy musi robić to, co uważa za słuszne dla niego jeśli chodzi o tego typu decyzje. Ci, którzy zdecydują żeby przyjść i nas odwiedzić przekonają się, że zostawiamy ich z poczuciem wyraźnego optymizmu na przyszłość i ze wspaniałym uczuciem jak tu będą, zobaczą ten widok i wszystko, co zrobiliśmy. Ale oczywiście szanuję każdego decyzję jeśli chodzi o to, co kto powinni zrobić - dodaje.

Nowe WTC jest jednym z najwyższych budynków na świecie. Obserwatorium znajduje się na wysokości 386 metrów. One WTC ma 105 pięter i 240 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej. W sumie ma 541 metrów, czyli 1776 stóp co symbolicznie oznacza datę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Budynek projektowali Daniel Libeskind, David Childs oraz firma architektoniczna Skidmore, Owings and Merrill. Kamień węgielny, którym jest dwudziestotonowa granitowa płyta położono 4 lipca 2004 roku.

Wieża One World Trade Center początkowo miała nazywać się Freedom Tower. Powstała w miejscu, gdzie runęły budynki Światowego Centrum Handlu, zaatakowane 11 września 2001 roku przez terrorystów. W bliźniacze wieże uderzyły porwane dwa samoloty pasażerskie.

Nowy budynek oficjalnie został oddany do użytku pod koniec ubiegłego roku. Przez kilka miesięcy wprowadzały się tam firmy. Teraz otwarte zostanie samo obserwatorium.

(abs)