Po jednodniowej przerwie lotnisko w Budapeszcie wznowiło pracę. W końcu udało się usunąć awarię systemów energetycznych w wieży kontrolnej. Mimo to pasażerowie muszą liczyć się jeszcze z opóźnieniami. Awaria dotknęła w sumie ponad siedem i pół tysiąca osób.

Największy port lotniczy Węgier został zamknięty z powodu awarii, która pozbawiła prądu wieżę kontroli lotów. Jak poinformowały władze lotniska w Budapeszcie, lotnisko wznowi pracę w sobotę ok. godziny 10:00. Awaria dotknęła ok. 3 tys. pasażerów. czytaj więcej

Wszystkie systemy energetyczne w wieży kontrolnej funkcjonują normalnie - zapewnił rzecznik lotniska Mihael Hardy. Ekipy techniczne wielokrotnie sprawdzały systemy łączności, naprowadzania samolotów i serwery elektroniczne. Nie wykryto żadnych usterek - sprecyzował.

Rzecznik zastrzegł przy tym, że pasażerowie muszą liczyć się jeszcze z pewnymi opóźnieniami i w takich przypadkach powinni kontaktować się ze swoimi liniami lotniczymi. Hardy zapewnił jednocześnie, że sytuacja na lotnisku stabilizuje się z każdą godziną.

W sprawie awarii wszczęto śledztwo

Do awarii centralnego ogrzewania i systemów energetycznych w wieży kontrolnej lotniska im. Liszta doszło wczoraj. Z pomieszczeń i korytarzy trzeba było wypompować wodę i osuszać sprzęt elektroniczny. Mihael Hardy oznajmił, że policja wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Awaria dotknęła w sumie ponad siedem i pół tysiąca osób. Kilkuset pasażerów nocowało w hali odlotów czekając na wznowienie ruchu. W piątek odwołano 187 połączeń, w tym z Warszawą.

Lotnisko im. Liszta obsługuje przede wszystkim trasy europejskie, ale także połączenia z Afryką, Azją i Bliskim Wschodem. W 2011 roku obsłużyło ok. 8,9 mln pasażerów.