Katalończycy wykonali kolejny krok w kierunku referendum ws. niepodległości. Parlament najsilniejszego gospodarczo regionu Hiszpanii uchwalił deklarację mówiącą o prawie Katalonii do samostanowienia. Hiszpański rząd już teraz zapowiada, że ewentualne działania separatystów zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego.

"Naród Katalonii (...) jest suwerennym podmiotem z politycznego i prawnego punktu widzenia" - głosi dokument. Za przyjęciem deklaracji głosowali katalońscy nacjonaliści z ugrupowania Konwergencja i Związek (CiU), któremu przewodzi premier Katalonii Artur Mas, Republikańska Lewica Katalonii (ERC) i kilka mniejszych ugrupowań. Przeciw byli konserwatyści i socjaliści.

W deklaracji, przyjętej 85 głosami przeciwko 41, podkreślono, że proces samostanowienia będzie przebiegał ściśle według demokratycznych reguł. W Hiszpanii uważa się, że przyjęcie tego dokumentu to pierwszy krok ku referendum niepodległościowemu, które chcą przeprowadzić katalońscy separatyści. Rząd w Madrycie twierdzi, że byłoby ono nielegalne i zapowiada skargę do Trybunału Konstytucyjnego.

Nacjonaliści zawarli sojusz z lewicą

Separatysta Artur Mas został w grudniu ubiegłego roku ponownie premierem Katalonii, dzięki wsparciu ze strony ERC. Tym samym sojusz nacjonalistów i lewicowych republikanów stał się faktem. Obie partie stawiają sobie za cel zdecydowane poszerzanie autonomii katalońskiej, aż po utworzenie odrębnego państwa. Chcą przeprowadzenia referendum niepodległościowego w 2014 roku.