Najgorsza od stu lat susza panuje w Korei Północnej. Jak alarmuje UNICEF, szczególnie narażone na niebezpieczeństwo są dzieci. Co czwarte z nich jest niedożywione.

Na obszarach ogarniętych suszą wzrosła liczba przypadków biegunki wśród dzieci. Brak deszczu zmniejsza dostęp do czystej wody i nie pozwala na utrzymywanie higieny, co zagraża życiu dzieci – podkreśla dyrektor regionalny UNICEF Daniel Toole.

Dzieci te są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo, ponieważ niedożywione dzieci mają mniejszą odporność na choroby przenoszone przez wodę – czytamy w komunikacie UNICEF.

Z powodu braku opadów Korei Północnej grozi klęska głodu. Pola ryżowe w całym kraju, nawet w najważniejszych regionach rolniczych, wysychają.

W kwietniu ONZ zaapelowała o przeznaczenie w tym roku 111 mln dolarów na pomoc humanitarną dla Korei Północnej. Sumy przeznaczane przez agendy ONZ na pomoc dla Korei Płn. spadły z 300 mln w roku 2004 do niespełna 50 mln USD w roku ubiegłym.

W ostatnich latach Pjongjang przeprowadził kilka testów rakiet balistycznych, po których Waszyngton i jego sojusznicy wycofali obietnice pomocy żywnościowej.

(mpw)