Kalabryjska mafia N'drangheta coraz bardziej się rozwija i ma nieograniczone zasoby finansowe - ogłosiła w dorocznym raporcie włoska prokuratura do walki z mafią. Nie przeszkadza jej w tym prowadzona z nią przez policję i wymiar sprawiedliwości walka.

Prokuratura podkreśliła w ogłoszonym w środę sprawozdaniu, że trwa proces transformacji mafii z Kalabrii, uważanej za najgroźniejszą spośród wszystkich organizacji przestępczych we Włoszech.

Także tę mafię - zauważono - objął proces globalizacji rynków i przekraczania granic wewnątrz Unii Europejskiej. Poza tym - uważa prokuratura do walki z mafią - N'drangheta jest obecna nie tylko na południu, ale na całym terytorium Włoch.

Jest zglobalizowana i niezwykle potężna zarówno pod względem ekonomicznym, jak i militarnym, do tego stopnia, że można mówić o jej obecności instytucjonalnej i strukturalnej w społeczeństwie kalabryjskim i uznać ją za stałego interlokutora każdej władzy politycznej i administracyjnej, koniecznego partnera każdej firmy krajowej i międzynarodowej, wygrywającego przetargi na regionalne roboty publiczne - tak mafię tę opisano w raporcie prokuratury.

Ponadto jest w nim mowa o tym, że od jakiegoś czasu gangi z Kalabrii obecne są nie tylko w innych krajach Europy, ale także w USA, Kanadzie i Australii i że pozostają one w ścisłej zależności od mafijnych struktur w ich mateczniku na południu Włoch.

We wtorek podczas wielkiej międzynarodowej operacji wymierzonej w tę mafię aresztowano 41 osób w Kalabrii, Niemczech, Kanadzie i w Australii. W środę zaś policja skonfiskowała majątek kalabryjskich gangów o wartości 40 milionów euro.