Specjalny amerykański wysłannik na rozmowy o programie atomowym Korei Północnej Christopher Hill pozytywnie ocenił współpracę władz w Phenianie w sprawie demontażu północnokoreańskiech instalacji atomowych.

Hill, który w ostatnich dniach zapoznawał się na miejscu z postępem prac związanych z zamrażaniem programu atomowego, podkreślił jednak, że nadal konieczne jest przedstawienie przez Phenian szerszej informacji o posiadanych instalacjach atomowych.

Z przyczyn technicznych proces likwidacji programu nie zostanie zakończony, jak zapowiadano wcześniej, do końca roku - oświadczył amerykański wysłannik. Z jego wypowiedzi wynika także, że dopiero po spełnieniu przez Koreę zobowiązań w sprawie demontażu programu atomowego, można będzie mówić o usunięciu tego kraju z amerykańskiej listy państw popierających terroryzm.

Na mocy ustaleń z lutego Korea Płn. wyłączyła w lipcu reaktor w Jongbion. Władze w Phenianie obiecały jego wygaszenie oraz zamrożenie swego programu badań jądrowych przed końcem roku. W zamian oczekują pomocy energetycznej i ustępstw politycznych ze strony USA, Chin, Rosji, Japonii i Korei Południowej.