Robert Kubica (BMW Sauber) zajął piąte miejsce w kwalifikacjach do wyścigu o Grand Prix Monako. Najlepszy czas uzyskał Felipe Massa (Ferrari) i to on wystartuje z pole position. Kolega Kubicy z teamu BMW Nick Heidfeld nie zakwalifikował się do finałowej serii, zajmując dopiero trzynastą pozycję.

Najszybsze na torze ulicznym w Monte Carlo okazały się bolidy Ferrari. Za Massą uplasował się mistrz świata Fin Kimi Raikkonen, a kolejne dwa miejsca zajęli kierowcy McLarena-Mercedesa - Brytyjczyk Lewis Hamilton i Fin Heikki Kovalainen. Kubica minimalnie przegrał z Kovalainenem, ale przewaga pierwszej trójki nad resztą stawki była już znaczna.

Za niespodziankę można uznać słaby start partnera Kubicy z ekipy BMW Sauber, Nicka Heidfelda. Niemiec nie awansował do finałowej rywalizacji o pole position z udziałem dziesięciu najszybszych zawodników z drugiego etapu selekcji i w niedzielę wyruszy dopiero z 13. miejsca. To jego najgorszy występ w tym sezonie.

Niespodzianką mniejszego kalibru jest doskonała postawa kierowców Ferrari na dość wolnym torze w Monte Carlo. Ostatnim reprezentantem włoskiej stajni, który wywalczył na nim pole position, był Michael Schumacher w 2000 roku.

Podczas drugiego etapu selekcji, na najszybszym odcinku, przy wyjeździe z tunelu, gdzie osiąga się prędkość do 280 km/godz., wypadkowi uległ Szkot David Coulthard. Kompletnie rozbił swojego Red Bulla, ale szczęśliwie wyszedł ze zderzenia bez szwanku. Mimo tych problemów Coulthard zakwalifikował się do pierwszej dziesiątki, ale w walce o pole position nie wziął już udziału.

W niedzielę po raz 55. kierowcy wystartują w wyścigu o Grand Prix Monako, szóstej eliminacji tegorocznych mistrzostw świata Formuły 1. Wyścig ten jest jedną z najbardziej prestiżowych imprez w świecie sportów motorowych. Wiele teamów przygotowuje się do niego w szczególny sposób, a nawet tak, jakby to był najważniejszy start w sezonie.

Po raz pierwszy kierowcy F1 startowali w GP Monako w 1950 r. Zwyciężył wtedy Argentyńczyk Juan Manuel Fangio. Przed rokiem najlepszy był Hiszpan Fernando Alonso. Robert Kubica zajął szóste miejsce.

Jutro kierowcy będą mieli do pokonania dystans ponad 260 kilometrów, czyli 78 okrążeń po 3340 m.