Koalicja rządząca w Polsce o włos od rozpadu - piszą londyńskie dzienniki „Financial Times” i „The Daily Telegraph”. Zwracają uwagę, że decyzja o dymisji Leppera była dosyć nieoczekiwana i cytują słowa premiera o "bardzo dużej łapówce".

Gazety piszą, że Polskę mogą czekać wcześniejsze wybory, ale jednocześnie przypominają, że koalicja już raz się załamała, we wrześniu zeszłego roku, a po kilku tygodniach Lepper ponownie wrócił do rządu.

„Financial Times” dodaje, że decyzja o dymisji wicepremiera nastąpiła w dniu, w którym rząd musiał się zmierzyć z atakiem ze strony ojca Tadeusza Rydzyka, uważanego przez premiera Kaczyńskiego za głównego religijnego sojusznika.

Skandal, dotyczący o.Rydzyka, to tylko jedna z ostatnich oznak chylenia się ku upadkowi egzotycznej politycznej koalicji jaka wyniosła PiS Kaczyńskich do władzy - koalicji będącej zlepkiem miejskich intelektualistów, prawicowych nacjonalistów, ultrakatolików, populistów i tych, którzy ucierpieli w wyniku prokapitalistycznych reform - pisze "Financial Times".