Szwajcar Roger Federer i Hiszpan Rafael Nadal zagrają w niedzielę w finale wielkoszlemowego turnieju na kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa (z pulą nagród 15,264 mln euro).

W piątkowych półfinałach Federer, lider światowego rankingu tenisistów, pokonał 7:5, 7:6 (7-5), 7:6 (9-7) rozstawionego z "czwórką" Rosjanina Nikołaja Dawidienkę, a Nadal wygrał z Serbem Novakiem Djokoviciem 7:5, 6:4, 6:2.

Obaj tenisiści wystąpią w finale po raz drugi z rzędu. Przed rokiem lepszy okazał się Nadal, który triumfował także w 2005 roku. Federer wciąż czeka na pierwszy sukces w Paryżu. Pierwszy z półfinałów trwał trzy godziny, a w tie-breaku trzeciego seta Szwajcar nie wykorzystał meczbola, prowadząc 6:5.

Nadal na pokonanie Djokovicia potrzebował 148 minut. W pierwszym secie Hiszpan prowadził już 5:2, ale przegrał trzy kolejne gemy, by ostatecznie wygrać 7:5. W drugiej partii wyrównana walka trwała do stanu 4:4. W dziewiątym gemie Nadal przełamał serwis rywala, by w kolejnym przypieczętować wygraną 6:4. Trzecia partia była najkrótsza - w 34 minuty 21-latek z Majorki zwyciężył 6:2.

W drodze do tegorocznego finału Nadal nie stracił ani jednego seta, a Federer przegrał jedną partię w ćwierćfinałowym spotkaniu z Hiszpanem Tomym Robredo.

Obaj finaliści spotkali się do tej pory 11 razy, a bilans spotkań jest korzystny dla Nadala - 7-4. Przewaga Hiszpana jest jeszcze większa jeśli chodzi o mecze na kortach ziemnych - przegrał tylko jeden z sześciu pojedynków (w tym roku w finale turnieju Masters Series w Hamburgu).

Jeśli w niedzielę wygra Nada, to zostanie pierwszym tenisistą, który wygrał turniej na kortach im. Rolanda Garrosa trzykrotnie z rzędu, od czasów Szweda Bjoerna Borga, który triumfował w latach 1978-81.

Niezależnie jednak od wyniku finału jest pierwszym od 14 lat zawodnikiem, który po raz trzeci zagra w finale. W latach 1991-93 taką serię zanotował Amerykanin Jim Courier.

Hiszpan na paryskich kortach nie przegrał jeszcze żadnego z 20 pojedynków, a jego liczba kolejnych zwycięstw w spotkaniach do trzech wygranych setów wynosi od piątku 33.

Wyniki półfinałów:

Roger Federer (Szwajcaria) - Nikołaj Dawidienko (Rosja) 7:5, 7:6 (7-5), 7:6 (9-7)

Rafael Nadal (Hiszpania) - Novak Djokovic (Serbia) 7:5, 6:4, 6:2