Robert Kubica w niedzielnym wyścigu Grand Prix Formuły 1 wystartuje z czwartej linii. Podczas kwalifikacji na torze w kanadyjskim Montrealu Polak uzyskał ósmy czas.

Pole position wywalczył po raz pierwszy w karierze Anglik Lewis Hamilton z zespołu McLaren-Mercedes. Tuż za nim został sklasyfikowany aktualny mistrz świata F1 – Hiszpan Fernando Alonso. Trzecie miejsce wywalczył Nick Heidfeld z BMW Sauber.

22. Christijan Albers Spyker-Ferrari 1:19.196

Podczas ostatniego, trzeciego treningu Robert Kubica z zespołu BMW Sauber zajął 13. miejsce. Najlepszy czas uzyskał Lewis Hamilton z teamu McLaren-Mercedes. Drugie miejsce zajął Kimi Raikkonen z Ferrari. Trzeci był mistrz świata – Hiszpan Fernando Alonso.

22. Christijan Albers Spyker-Ferrari 1:18.933

Kubicy na żadnym z trzech treningów nie udało się zająć miejsca w pierwszej dziesiątce. Na pierwszym nie miał zmierzonego czasu, bowiem w jego bolidzie wystąpiły problemy z silnikiem, a na drugim uzyskał 12. rezultat.

Przed GP Kanady w klasyfikacji Mistrzostw Świata prowadzą ex aequo dwaj kierowcy zespołu McLaren-Mercedes: Brytyjczyk Lewis Hamilton oraz dwukrotny mistrz świata Hiszpan Fernando Alonso. Zgromadzili po 38 punktów. Za ich plecami sklasyfikowani są zawodnicy Ferrari: Brazylijczyk Felipe Massa – 33 punkty i Fin Kimi Raikkonen – 29 punktów. Piąty jest Niemiec Nick Heidfeld z BWM-Sauber – 18. Szósty – Włoch Giancarlo Fisichella z Renault wyprzedza Kubicę o jeden punkt.

Tor w Montrealu jest usytuowany na wyspie znajdującej się niemal w samym centrum metropolii. Po środku znajduje się malowniczy staw. Najbliżej wody usytuowana jest prosta startowa, z przylegającymi do niej boksami i garażami. Gilles Villeneuve Circuit – nazwany imieniem najlepszego kanadyjskiego kierowcy – położony jest pomiędzy olimpijskim torem wioślarskim i Bulwarem St. Lawrence, a wyspą połączoną z resztą miasta licznymi podwieszanymi mostami i linią metra.

W niedzielę kierowcy będą mieli do pokonania dystans 305 270 m, 70 okrążeń po 4361 m. Wyścig rozpocznie się o godzinie 19:00 polskiego czasu.