Austriak Gregor Schlierenzauer wygrał sobotni konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w szwajcarskim Engelbergu. Wyprzedził reprezentanta gospodarzy i zwycięzcę piątkowych zawodów Simona Ammanna oraz swojego rodaka Andreasa Koflera. Nie najlepiej spisali się Adam Małysz i Kamil Stoch, którzy jako jedyni w polskiej ekipie awansowali do finału.

Stoch uplasował się ostatecznie na 17. pozycji, Małysz był dopiero 23.

Prowadzenie po pierwszej serii konkursu objął Ammann, który wylądował na 138 m. Drugie miejsce zajął wówczas Schlierenzauer - 137 m, a trzecie Kofler - 132 m.

Adam Małysz skoczył w pierwszej serii 122 m i był 13. Kamil Stoch wylądował półtora metra bliżej, co dało mu 17. lokatę. Do drugiej serii nie awansowali pozostali Polacy. Łukasz Rutkowski i Stefan Hula uzyskali po 112 m i zostali sklasyfikowani na 37. pozycji, Marcin Bachleda był 40. po skoku na odległość 111 m, a Krzysztof Miętus 50. - 97 m.

W kwalifikacjach najlepszy w polskiej ekipie okazał się właśnie Miętus, który zajął 9. miejsce po skoku na odległość 124,5 m. Adam Małysz jako dziesiąty zawodnik klasyfikacji generalnej miał zapewniony udział w zawodach. Kamil Stoch uzyskał 123 m i został sklasyfikowany na 13. pozycji. Stefan Hula był 29. po skoku na odległość 118 m, Marcin Bachleda 36. z wynikiem 116 m, a Łukasz Rutkowski 40. - 115,5 m.

Kwalifikacje wygrał Japończyk Daiki Ito, który wylądował na 132 m. Drugie miejsce zajął Austriak Martin Koch z wynikiem 130 m, a trzecie kolejny reprezentant Japonii Noriaki Kasai, który skoczył 127,5 m.