Władze Pakistanu poinformowały, że liczba zabitych w zamachu na meczet w mieście Peszawar na północy kraju wzrosła wieczorem do 59 osób. Rannych zostało 170 osób i niektóre z ofiar są w ciężkim stanie. Ataku dokonał zamachowiec samobójca.

Bilans ofiar śmiertelnych samobójczego ataku w meczecie w Peszawarze wzrósł do 59. Zamachowiec  zdetonował kamizelkę z materiałami wybuchowymi, około 170 osób zostało rannych - podała w poniedziałek wieczorem agencja Reutera.

Do zamachu doszło w czasie, gdy w środku świątyni zebrało się na modlitwie ok. 400 wiernych. W zamachu zginęło 27 policjantów - w okolicy świątyni znajduje się kwatera główna regionalnej policji i siedziba służb antyterrorystycznych.

Stan wielu rannych jest krytyczny - powiedział agencji Reutera dowódca policji w Peszawarze Ijaz Khan

Według początkowo przekazanych informacji w zamachu miały zginąć 32 osoby, ale liczba ąmiertelnych ofiar masakry rosła z godziny na godzinę.

Cześć budynku zawaliła się, pod gruzami mogą być ludzie - powiedział AFP szef policji Sikandar Khan.

Bardzo wcześnie po ataku kilku pakistańskich dziennikarzy informowało na Twitterze, że eksplozję spowodował zamachowiec samobójca, który wysadził się w zatłoczonym meczecie. Miał na sobie kamizelkę z materiałami wybuchowymi.

Do zamachu doszło w czasie, gdy w środku świątyni zebrało się na modlitwie wielu wiernych, w tym policjanci ze znajdujących się nieopodal posterunków. Wiadomo było już wówczas, że liczba ofiar masakry będzie wysoka, bo według jednej z ocalałych osób, z którą rozmawiała agencja Associated Press, w meczecie w chwili ataku modliło się kilkaset osób.

Jak dotąd nikt nie przyznał się do przeprowadzenia zamachu.

Agencja Reutera przypomina, że obecny atak jest najbardziej krwawym zamachem, do jakiego doszło w Peszawarze od marca 2022 r. Wówczas w samobójczym zamachu bombowy w szyickim meczecie zginęło co najmniej 58 osób, a prawie 200 zostało rannych. Do przeprowadzenia zeszłorocznego zamachu przyznało się Państwo Islamskie. 

Peszawar, który znajduje się w pobliżu granicy z Afganistanem i gdzie rywalizują różne ugrupowania plemienne i militarne, jest miejscem, w którym często dochodzi do zamachów. Wysoką aktywność wykazują tu pakistańskiego talibanu, Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP), powiązane z afgańskimi talibami.