Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że doszedł do porozumienia z Kongresem, które ma umożliwić wznowienie na trzy tygodnie (do 15 lutego) działań rządu federalnego. Zapowiedział, że podpisze ustawę w tej sprawie.

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że doszedł do porozumienia z Kongresem, które ma umożliwić wznowienie na trzy tygodnie (do 15 lutego) działań rządu federalnego. Zapowiedział, że podpisze ustawę w tej sprawie.
Donald Trump /MICHAEL REYNOLDS /PAP/EPA

Jestem bardzo dumny, że ogłaszam dziś, iż osiągnęliśmy porozumienie, by zakończyć shutdown i wznowić (działanie) rządu federalnego - ogłosił prezydent w Białym Domu.

Jeszcze w piątek Senat i Izba Reprezentantów mają głosować w sprawie zakończenia trwającego 35 dni, najdłuższego w historii Stanów Zjednoczonych częściowego zawieszenia działania rządu federalnego (shutdown). Trump zapowiedział, że szybko podpisze ustawę w tej sprawie.

Amerykański przywódca ostrzegł, że jeśli Kongres nie zapewni "uczciwego porozumienia" do 15 lutego, to ponownie doprowadzi do zawieszenia rządu federalnego lub użyje swoich uprawnień w sprawie nadzwyczajnej sytuacji na granicy z Meksykiem.

Jak wiedzą wszyscy, mam bardzo mocną alternatywę, ale nie użyję jej teraz - zastrzegł. Wcześniej portal CNN powołując się na "wewnętrzne dokumenty" informował, że Biały Dom przygotowuje dla Trumpa projekt ogłoszenia stanu wyjątkowego wzdłuż południowej granicy USA.


Ogłoszone przez Trumpa porozumienie z przywódcami Kongresu o wznowieniu działalności rządu federalnego na trzy tygodnie nie przewiduje pieniędzy na budowę muru na granicy USA z Meksykiem. Środków tych domagał się wcześniej Trump. Sprawa ta została przesunięta do dalszych negocjacji. Według zapowiedzi prezydenta USA nad kwestią bezpieczeństwa na granicy z Meksykiem ma dyskutować dwupartyjna parlamentarna komisja. 

Porozumienie za sukces swojej polityki uznała Partia Demokratyczna. "Najdłuższy shutdown w historii USA wreszcie się dziś zakończy. Prezydent zgodził się na nasze żądania otwarcia rządu i potem debaty o bezpieczeństwie na granicach. To dobra wiadomość dla 800 tys. pracowników federalnych i milionów Amerykanów, którzy są zależni od rządowych usług" - napisał na Twitterze szef demokratycznej mniejszości w Senacie Chuck Schumer.

Opracowanie:

Maciej Nycz