Autorka Maria Lorek reklamuje swój podręcznik dla pierwszoklasistów (za którego przygotowanie otrzyma 135 tysięcy złotych) jako "delikatny" elementarz, korzystający z koncepcji opracowanej przez Guya Claxtona. Ten Brytyjczyk przekonuje, by nie uczyć się tylko tego, co jest nam potrzebne, żeby zdać egzamin, ale by poradzić sobie w życiu. "Ciekawość, dociekliwość, przedsiębiorczość, pomysłowość, odpowiedzialność, wyobraźnia - one są na szczycie listy" - mówi Claxton.

Według Guya Claxtona, edukacja powinna pomagać uczniom w odkryciu własnego kręgu zainteresowań, wzbudzać pewność siebie, rozwijać szeroki wachlarz umiejętności oraz pasję.

Claxton jest profesorem na uniwersytecie w Winchesterze. Swą teorię, nazwaną szerzej Learning Power, sformułował w latach 1980-90 ubiegłego stulecia. Do dziś cieszy się ona na Wyspach dużym uznaniem.

Na temat teorii Claxtona teorii powstało wiele opracowań naukowych. Zdobywanie wykształcenia to, według niego, nabieranie mocy, która daje nam szanse na dostatnie życie i spełnienie osobistych aspiracji. By była skuteczna, musi rozwijać cierpliwość, zestawiać logiczne myślenie z wyobraźnią, pokazywać, jak szukać pomocy i akceptować krytykę.

(mal)