Firma COVEC, która miała wybudować dwa odcinki autostrady A2 między Łodzią a Warszawą, została źle przyjęta w Polsce" - twierdzi chińska prasa. Fragmenty artykułu dziennika "Renmin Ribao", uważanego za tubę chińskiego rządu, opublikował dziś anglojęzyczny dziennik "China Daily".

Mimo wszelkich starań strony chińskiej, polska strona jakby celowo przeszkadzała w pracach, a nawet starała się uciekać do środków dyplomatycznych, by problem upolitycznić - twierdzi autor artykułu.

Wzrosły koszty, COVEC musiałby dołożyć prawie 400 mln dol.

Prace nad 49-kilometrowym odcinkiem A2 trwały nieprzerwanie, mimo wszelkich trudności i oszczerstw w lokalnych mediach. Jednak z uwagi na fakt, że polska strona znacznie podniosła standardy wykonania oraz ze względu na wzrost cen materiałów budowlanych i nieprzewidziane czynniki geologiczne, całkowity koszt projektu wzrósł niebotycznie. Chińska firma miałaby wobec tego dołożyć do projektu 393,34 mln dolarów - wyjaśnia autor, powołując się na związanych z projektem przedstawicieli firmy China Railway Engineering Group, której podlega COVEC.

Autor zauważa, że niepowodzenie projektu leży po obydwu stronach: Chińczycy nie posiadali wystarczających informacji na temat rynku europejskiego oraz należytego zrozumienia projektu podczas przetargu, ale polska strona jest winna opóźnień w płatnościach oraz stałych zmian w kontrakcie, co doprowadziło do ogromnego wzrostu kosztów całego projektu - podkreśla. Chińska firma spotykała się z niedorzecznymi komentarzami w europejskiej prasie, jakoby zaoferowała śmiesznie niską cenę - dodaje.

COVEC domaga się odszkodowania w sądzie

COVEC zdecydował się porzucić projekt i domaga się odszkodowania od polskiej strony na drodze sądowej - pisze "Renmin Ribao", powołując się na źródła w spółce.

W poniedziałek GDDKiA odstąpiła od kontraktu z COVEC na budowę A2 między Strykowem a Konotopą. Chińskie konsorcjum miało wybudować dwa odcinki - czyli tzw. odcinki A i C - o łącznej długości ok. 50 km. Wartość kontraktu opiewała na ok. 1,3 mld zł.

Według rządowych zapowiedzi, A2 między Łodzią a Warszawą ma być przejezdna na Euro 2012. Prace na placu budowy mają ruszyć w lipcu.