Justyna Kowalczyk zdobyła brązowy medal w biegu masowym na 30 kilometrów techniką dowolną w Pragelato. To pierwszy medal dla Polski na igrzyskach w Turynie.

Mistrzynią olimpijską została Czeszka Katerina Neumannova. Srebrny medal przypadł Rosjance Julii Czepałowej.

Kowalczyk po dwóch nieudanych startach (na 10 km i w sprincie) chciała w dobrym stylu zakończyć swój debiutancki start w igrzyskach olimpijskich. I udało się!

Ton rywalizacji nadawały Rosjanka Julia Czepałowa, Czeszka Katerina Neumannova oraz Ukrainka Walentina Szewczenko. Polka od początku trzymała się blisko czołówki.

Na niespełna 4 kilometry przed metą w walce o medale liczyło się 11 zawodniczek, w tym Justyna Kowalczyk. W końcowych fragmentach biegu atak naszej zawodniczki sprawił, że ze stawki wykruszyły się kolejne trzy zawodniczki.

Na ostatnim kilometrze tuż za Kowalczyk biegły już tylko Czepałowa i Neumannova. Czeszka i Rosjanka ostatecznie lepiej finiszowały od 23-letniej Polki, która została pierwszą w historii naszego kraju medalistką w narciarskich konkurencjach. Na katowickiej AWF, gdzie studiuje Justyna Kowalczyk wszyscy trzymali kciuki za powodzenie: