Aż 49 procent Brytyjczyków ankietowanych przez ośrodek YouGov głosowałaby w referendum za wystąpieniem z Unii Europejskiej. Za pozostaniem we Wspólnocie głosowałoby 28 procent pytanych. Niezdecydowani stanowią 17 procent wszystkich ankietowanych. Reszta nie jest zainteresowana referendum.

Z sondażu wynika, że 9 procent uczestników ankiety jest przekonanych, iż Wielka Brytania jest wpływowym członkiem UE.

YouGov opublikował wyniki sondażu dzień po spotkaniu premiera Davida Camerona z kanclerz Angelą Merkel na Downing Street. Dyrektor YouGov Joe Twyman, uznał, że sondaż dowodzi, iż Brytyjczycy i Niemcy mają inne spojrzenie na sprawy europejskie. Analogiczne badania bowiem YouGov przeprowadziło w Niemczech. 57 procent respondentów opowiedziało się za pozostaniem ich kraju w UE, a 25 proc. wolałoby ją opuścić. 59 proc. uznało, że Niemcy są liczącym się krajem Wspólnoty.

Brytyjskie referendum ws. UE być może po 2015 roku

Cameron nie wykluczył referendum ws. Unii w następnej kadencji parlamentu, po 2015 roku. Nie chce on jednak, by dotyczyło ono kwestii, czy W. Brytania ma pozostać w UE czy nie, lecz warunków, na jakich mogłaby pozostać.

W związku z tym, że Europa w następstwie kryzysu ściślej się integruje, część brytyjskiej opinii jest przekonana, że UE nie jest tą samą organizacją, do której ich kraj wstępował, i należy przeanalizować warunki członkostwa.

Konserwatywna partia Camerona jest też pod presją eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa, która domaga się wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE.