Rusza największa na świecie pielgrzymka, jaką odbywają wyznawcy islamu – do Mekki. Święte miasto w Arabii Saudyjskiej jest celem prawie 1,5 miliona pątników ze stu krajów.

Podczas kiedy muzułmanie na całym świecie modlą się z twarzą skierowaną ku Mekce, w samym świętym mieście czynią to klęcząc na dywanikach modlitewnych wokół Kaaby, świętego kamienia. Kaaba symbolizuje kult jedynego Boga ustanowiony przez proroka

Ibrahima, który w starszych religiach, żydowskiej i chrześcijańskiej, występuje jako patriarcha Abraham.

Kulminacyjnym momentem pielgrzymki będzie wtorek, 18 grudnia, kiedy o świcie wierni udadzą się na święte Wzgórze Arafat, zwane także Wzgórzem Miłosierdzia, położone 15 kilometrów ma wschód Mekki. Tam będą modlić się przez wiele godzin do Boga o łaskę i 

wybaczenie. Następnie skierują się do Miny, aby złożyć ofiarę z baranka na pamiątkę ofiary, którą Abraham chciał na polecenie Boga złożyć ze swego syna.

Ten rytuał otwiera obchody święta Id Al-Adha, które zaczynają się w najbliższą środę. Dwa dni upłyną wyznawcom islamu na rytuale symbolicznego kamienowania szatana na znak wyrzeczenia się zła.

Jednym z największych problemów władz Arabii Saudyjskiej jest w tych dniach zapewnienie pielgrzymom bezpieczeństwa. Najtragiczniejszym incydentem w czasie zeszłorocznej pielgrzymki była śmierć 362 pielgrzymów, którzy zginęli od kamieni na moście Dżamarat. Był to najgorszy wypadek podczas wielkiej pielgrzymki muzułmańskiej w ciągu ostatnich 16 lat.