Komitet noblowski przyjął kandydaturę Alesia Bialackiego do Pokojowej Nagrody Nobla. Wniosek o rejestrację kandydatury białoruskiego opozycjonisty został wysłany pod koniec stycznia. Podpisali się pod nim polscy parlamentarzyści, a także 100 członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

O tym, że wniosek został przyjęty przez komitet poinformowali Andrzej Halicki (PO) z sejmowej komisji spraw zagranicznych i Tomasz Pisula, prezes Fundacji Wolność i Demokracja. Zawiadomienie o przyjęciu kandydatury Bialackiego dotarło do wnioskodawców kilka dni temu. Komitet noblowski poinformował jednocześnie, że zarejestrował w tym roku 231 kandydatów. Kto otrzyma Pokojowego Nobla dowiemy się 12 października.

Zgromadziliśmy bardzo dużo podpisów pod wnioskiem. Ponad 100 w polskim parlamencie i kolejne 100 w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. W tej chwili problem Białorusi jest bardzo szeroko znany. Bialacki za pomoc tym, którzy byli szykanowani, został skazany na obóz pracy. Moim zdaniem Bialacki ma szansę na Nobla - powiedział Andrzej Halicki. W październiku ubiegłego roku na Białorusi powołany został międzynarodowy komitet działający na rzecz Nobla dla Bialackiego.

Bialacki został skazany na 4,5 toku kolonii karnej

Bialacki, szef Centrum Praw Człowieka "Wiasna", został skazany na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze wraz z konfiskatą mienia. Sąd uznał, że nie zapłacił podatków od kwot przechowywanych na kontach bankowych w Polsce i na Litwie. Sam Bialacki nie przyznał się w sądzie do winy, argumentując, że pieniądze nie były jego dochodem, a przekazywane były przez zagraniczne fundacje na działalność w sferze obrony praw człowieka.

Białoruski opozycjonista jest wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka z siedzibą w Paryżu, honorowym obywatelem Genui. Był już nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, w 2007 roku znalazł się na tzw. krótkiej liście.

Pokojowy Nobel jest wręczany w rocznicę śmierci Alfreda Nobla

Do Pokojowej Nagrody Nobla nominować mogą m.in. członkowie parlamentów i rządów, rektorzy uniwersytetów, dyrektorzy pokojowych instytutów badawczych oraz zagranicznych instytutów politycznych, laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, a także byli i aktualni członkowie Norweskiego Komitetu Noblowskiego. Pokojowa Nagroda Nobla jest wręczana w Oslo, 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.