Zakończyła się beatyfikacja kardynała Newmana - żyjącego w XIX wieku duchownego, który z anglikanizmu przeszedł na katolicyzm. Mszy w Birmingham przewodniczył Benedykt XVI. Był to najważniejszy punkt ostatniego dnia papieskiej wizyty w Wielkiej Brytanii.

Jego dogłębne zrozumienie związków między wiarą a rozumem, żywotnej roli religii w cywilizowanym społeczeństwie i pojmowanie oświaty jako całościowego i szeroko zakrojonego procesu miało wielkie znaczenie nie tylko dla wiktoriańskiej Anglii, ale ma także dziś, będąc inspiracją i oświeceniem dla wielu w świecie - powiedział papież w homilii.

W uroczystości wzięło udział 9 kardynałów, 14 arcybiskupów i 80 tys. wiernych. Był to kulminacyjny punkt duszpasterskiego aspektu czterodniowej wizyty papieskiej w Szkocji i Anglii. Rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu, którego autorem słów był sam Newman.

Papież siedział na jesionowym krześle wysokości blisko 2,5 metra, wykonanym specjalnie na tę okazję przez nauczycieli z pobliskiego Coventry. Autorem projektu jest Ian Hall, zastępca dyrektora szkoły im. kardynała Newmana, który z pomocą dwóch kolegów pracował nad nim przez trzy miesiące. Krzesło zdobi motto Newmana "Serce mówi do Serca".

Dwugodzinną uroczystość zakończyło odprawienie przez Benedykta XVI modlitwy Anioł Pański, tradycyjnie odprawianej przez papieża w każdą niedzielę.

Benedykt XVI, który sam jest wybitnym teologiem, przy różnych okazjach przyznawał, iż myśl kardynała Newmana miała na niego duży wpływ. Bliski jest mu ideał oświaty wyznawany przez Newmana, w którym widzi dużą rolę dla szkół katolickich. W rozwoju katolickiej oświaty opartej na ideach Newmana widzi Benedykt XVI warunek i szansę na to, by kościół mógł uczestniczyć w życiu społecznym i najważniejszych publicznych debatach.

W swoich wcześniejszych homiliach papież stanowczo występował przeciwko temu, co nazywa "prywatyzacją religii", sprowadzaniem jej do jednej z wielu opinii i spychaniem na margines życia społecznego. Wskazywał też na inne dziedzictwo Newmana - uwypuklenie tego, że wiara i rozum są sobie wzajemnie potrzebne, ponieważ pozostawione same sobie są podatne na wypaczenia.