Polska może dać wiele Europie, ale Europa może także dużo Polsce i mam nadzieję, że nie będzie blokady ze strony Polski - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso. Na przyszłotygodniowym szczycie w Lizbonie przywódcy unijnych krajów mają zająć się sprawą Traktatu Reformującego UE.

Jestem spokojny. Wiem, że wciąż są problemy, ale myślę, że zostaną one przezwyciężone - powiedział Jose Barroso, odnosząc się do żądań stawianych przez Polskę.

Warszawa chce między innymi, by tak zwany kompromis z Joaniny, czyli mechanizm pozwalający na opóźnienie podejmowania decyzji został wpisany do treści samego traktatu, a nie - jak przewiduje dostępny od kilku dni w Internecie projekt dokumentu - był zapisany w osobnej deklaracji, dołączonej do traktatu.

Jestem przekonany, że sprawa Joaniny zostanie bardzo pozytywnie rozwiązana - powiedział Lech Kaczyński po spotkaniu w Paryżu z francuskim przywódcą. Polski prezydent zapewnił, że Nicolas Sarkozy jest przychylny temu, by tzw. kompromis z Joaniny stał się zagwarantowany prawnie w Traktacie Reformującym UE.

Nowy Traktat Reformujący Unię Europejską ma zakończyć trwającą od lat dyskusję nad reformą Unii Europejskiej po jej rozszerzeniu, pod warunkiem jednak, że tym razem nie będzie problemów z ratyfikacją. Poprzedni projekt traktatu konstytucyjnego UE przepadł w 2005 r. w referendach we Francji i Holandii.